Header Ads

Atatürk Üniversitesi'ndan gazeteci İsmail Saymaz'a 'bölücü' ve 'sakıncalı' suçlaması

Orhan Yıldırım/cha

Erzurum Atatürk Üniversitesi (AÜ) Rektörlüğü, Radikal yazarı gazeteci İsmail Saymaz'ın konuşmacı olarak katılacağı panele, ‘bölücü’ ve ‘sakıncalı’ diye niteleyerek izin vermedi.

İletişim Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu Okuma ve Düşünme Kulübü’nün Radikal yazarı gazeteci İsmail Saymaz'ın konuşmacı olarak katılacağı panele, Rektörlük, Saymaz'ı ‘bölücü’ ve ‘sakıncalı’ niteleyerek izin vermedi. Twitter hesabından karara tepki gösteren Saymaz, "Erzurum Atatürk Üniversitesinde Mart’ta yapacağımız panele ‘bölücü‘ olduğum iddiasıyla rektörlükçe izin verilmedi. Sizsiniz bölücü! Siz hangi sıfatla benim yurtseverliğimin tartışıp anamın babamın memleketinde bana yasak koyuyorsunuz? Bu ülke, sizin bu kafanızla bölünecek." dedi.

İddiaya göre; İletişim Okuma ve Düşünme Kulübü, 4 Mart günü fakültede 'Barış Gazeteciliği Bağlamında Ötekiler, Azınlıklar ve Medya' başlıklı panel için gazeteci İsmail Saymaz ile Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu’nu Üniversiteye davet etti. Ancak üniversite yönetimi, panele Saymaz’ı ‘bölücü’ ve ‘sakıncalı’ niteleyerek izin vermedi. Gerekçe olarak 'karşıt görüşlü öğrencilerin paneli basabileceği' gösterildi.

Bölücü ve sakıncalı olarak gösterilmesine sosyal paylaşım sitesindeki adresinden tepki gösteren İsmail Saymaz, "Erzurum Atatürk Üniversitesinde Mart’ta yapacağımız panele ‘bölücü‘ olduğum iddiasıyla rektörlükçe izin verilmedi. Sizsiniz bölücü! Siz hangi sıfatla benim yurtseverliğimin tartışıp anamın babamın memleketinde bana yasak koyuyorsunuz? Bu ülke, sizin bu kafanızla bölünecek." ifadelerini kullandı.

İddialarla ilgili görüşlerini almak için aranan Atatürk Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Şube görevlileri, açıklama yapmaktan kaçındı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.