Header Ads

Ayvalık açıklarında göçmen botları battı: 18 kişi hayatını kaybetti

cha/dha

Ege Bölgesi'nden Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isteyen göçmenlerin bulunduğu iki bot, dün saat 22.00 sıralarında lodos fırtınası sebebiyle battı.

Balıkesir’in Ayvalık ile İzmir'in Dikili ilçeleri arasındaki bölgede batan botlardan denize düşenlerden boğulanlardan bir kısmı, Ayvalık'ın Altınova Mahallesi sahiline vurdu. Dikili sahiline vuranlar da olduğu belirtiliyor.

Şu ana kadar çoğu çocuk 18 kişinin hayatını kaybettiği, 12 kişinin kurtarıldığı açıklandı.

Sahil Güvenlik ekipleri, helikopter desteğiyle 3 kilometre uzunluğundaki sahilde arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

''Arama çalışmalarımız devam ediyor, onunla ilgili çalışmalarımızı sonlandırmadık. Canlı da çıkabilir, cenaze de ama canlı insan çıkarmayı arzu ederiz. Şu ana kadar 18 tane cenaze alındı, 12 tane de canlı çıkardık. Artabilir de, gönlümüz artmamasından yana. Bizim buradaki (Altınova) botta 22 kişi olduğunu söylüyorlar. Aynı zamanda Dikili'ye vuran cesetler var. Bir başka bot daha söz konusu, sayıyı onun için bilemiyoruz. Birden fazla bot söz konusu. Muhtemelen buradan toplanan cenazeler de Dikili tarafında batan bottan, lodos nedeniyle bizim tarafa gelen cenazeler. Onun için sayı kaçtır, bot kaç tanedir bilemiyoruz. Sabah aldığımız cenazeler Iraklı ve Cezayirli, Suriyeliler de var tabii. Dikili'dekini bilemiyoruz. Helikopter takviyeye gitti, akşam gün batımına kadar arama çalışmalarına devam edecek.''

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.