Header Ads

Böke: Türkiye çok kötü yönetiliyor. Ekmeğin fiyatı artarken cebimize gelen gelir artmadı

cha

CHP’nin Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Suriye'deki savaşın sonlanmasına yönelik her adıma destek verdiklerini belirterek, “Eğer PYD’yi bir terör örgütü olarak ilan ediyorsa o örgütün başkanını Ankara’ya davet etmek teröre yataklık değil midir? Masanın etrafında kimlerin oturduğu değil savaşın sonlandırılması önemli. Türkmenlerin o masada olmasının altını çiziyorum.” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK'nın ardından partinin yeni sözcüsü Selin Sayek Böke açıklamalarda bulundu.

Konuşmasında ilk MYK’nın kuvvetli iradenin nasıl bir takvime döküleceği, Türkiye’nin hak ettiği özgürlükçü demokrasiye nasıl taşınacağını konuştukları bir toplantı olduğuna işaret eden Böke, Sur ilçesinden bugün gelen 3 şehit haberine değinerek, şehitlere rahmet yaralılara acil şifa diledi.

Sözcü Böke, her gün anneler ve çocukların ağladığına dikkat çekerek, bu acı tablonun son bulması için acil atılması gereken adımları toplantıda ilk gündem maddesi olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Böke, şunları kaydetti:

“CHP bu konuda defalarca uyarılar yaptı. Dün Hüseyin Çelik’in yaptığı açıklamalar CHP’nin tespitlerinin, kaygılarının ne kadar doğru olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Hüseyin Çelik siyasete dün katılmış değil, AKP’nin kurucularından yıllarca partinin sözcülüğünü yapmış bir siyasetçi. ‘PKK şehirlere silah yığarken devlet, eli kolu bağlı bekledi. 2009 yılında AKP MYK toplantısında Başbakan’a ve Cumhurbaşkanı’nı uyardık, kimse bizi dinlemedi’ dedi. Devletin elini kolunu kimin bağladığı yanıt ihtiyacı ortaya çıkmış oldu.

Ben de parti sözcüsü olarak soruyorum; Sayın Başbakan’a, İçişleri Bakanı’na; ‘elinizi kolunuzu bağlayan neydi?’ Neden kentlerin silah deposuna dönmesine müsaade edildi?"

"HUKUK KURALLARI AYAKLAR ALTINA ALINMIŞTIR"

Hukuk devletini koruyacağına yemin etmiş olan Sayın Cumhurbaşkanı hukuk devletin çiğnenmesini söylemiştir. Dünkü Kaymakamlar toplatısında açık açık söylemiştir. Cumhurbaşkanı ettiği yemine de uymalıdır. Kaymakamlara mevzuatlara uymayın diyen yaklaşım hukuk kurallarını ayaklar altına almaktır.

"Ekmeğe zam geldi İstanbul ve Ankara'da fiyatlar arttı. Peki gelirimiz arttı mı? Türkiye çok kötü yönetiliyor. Ekmeğin fiyatı artarken cebimize gelen gelir artmadı. Dün Ocak ayı enflasyon rakamları açıklanırken Merkez Bankası'nın kafası karışık. Merkez Bankası'nın bize sunduğu hedef yüzde 5, hedefi tutturamayan bir Merkez Bankası'yla karşı karşıyayız. Ben bir ekonomistim bu tablonun anlaşılmaz olduğunu ekonomist arkadaşlarıma söylemek istiyorum. Merkez Bankası fiyat istikrarını sağlamalıdır. Bu asgari ücretlerin artışına bağlanamaz."

Gazetecilerin Cenevre görüşmeleriyle ilgili sorusu üzerine CHP’li Böke, ‘kırmızı çizgileri’ olduğunu ifade eden hükümetin pembeleşen çizgilerinin kafa karışıklığını sebep olduğunu belirterek, “Savaşın sonlandırılmasına yönelik her adıma destek veriyoruz. Eğer PYD’yi bir terör örgütü olarak ilan ediyorsa o örgütün Başkanı'nı Ankara’ya davet etmek teröre yataklık değil midir? Bu soruya yanıt vermekle mükellef olan iktidardır. Masanın etrafında kimlerin oturduğu değil savaşın sonlandırılması önemli. Türkmenlerin o masada olmasının altını çiziyorum.” dedi.

Böke, Atatürk portresini indirdiği iddiaları üzerine başlayan tartışmanın hatırlatılması üzerine de CHP’nin Atatürk ilkelerine bağlı Atatürk’ün Cumhuriyetle birlikte Türkiye’ye en büyük armağanı olduğuna vurgu yaparak, bu ilkelerle örtüşmeyen her türlü sorunun parti içinde değerlendirildiğini söyledi. Böke, bu konularla ilgili soruşturma komisyonu kurulduğunu ve bu organlardan çıkacak kararın beklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.