Header Ads

Chomsky: Türkiye'ye gidersem bu Erdoğan'ın davetiyle değil, cesur muhaliflerin davetiyle olacak

sputnik foto: ap

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ’Güneydoğu'da, Doğu'da yaşananları kendi gözleriyle görmesi için’ davet edilen Prof. Dr. Noam Chomsky, “Türkiye'ye gitmeye karar verirsem, bu onun davetiyle olmayacak” dedi.

‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin bildirisini “Ey aydın müsveddeleri siz karanlıksınız, karanlık. Aydın falan değilsiniz. Sizler ne Güneydoğu'yu, ne Doğu'yu buraların adresini bilemeyecek kadar karanlıksınız ve cahilsiniz” sözleriyle eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Chomsky’yi de Türkiye’ye davet etmişti.

İngiliz The Guardian gazetesinin Erdoğan’ın davetiyle ilgili sorusunu yanıtlayan Chomsky, “Eğer Türkiye’ye gitmeye karar verirsem, bu onun davetiyle değil; sık sık olduğu gibi aralarında yıllardır ciddi bir saldırıya maruz kalan Kürtlerin de olduğu cesur muhaliflerin davetiyle olacak” dedi.

Chomsky ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terörizm konusunda çifte standart uyguladığını da söyledi.

ABD’li filozof Chomsky daha önce de T24’e verdiği röportajda da “Türkiye, bir yandan Erdoğan’ın birçok yoldan yardım ettiği IŞİD’i suçlarken, diğer yandan da IŞİD’den farkı olmayan El Nusra’yı destekliyor. Erdoğan, Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan ana güç olan Kürtlere karşı işlediği suçları lanetleyenleri suçluyor. Başka bir yoruma ihtiyaç var mı?" ifadelerini kullanmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.