Header Ads

CHP'de 35. Olağan Kurultay başladı

cha

CHP’nin 'demokrasi, değişim ve kardeşlik' ana temalı 35. Kurultayı,Ankara Arena Spor Salonu’nda başladı. Kemal Kılıçdaroğlu salona eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte geldi. Kurultay salonu girişinde polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Salona daha önce CHP Genel Merkezi tarafından dağıtılan giriş kartı olmayanlar alınmıyor. Kılıçdaroğlu'na rakip olarak çıkan tek aday Mustafa Balbay'ın yeterli imzayı toplayamadığı öğrenildi.

Olağanüstü güvenlik tedbirlerinin alındığı kongre salonunun etrafından delegeler ve katılımcılar arama noktalarından geçerek salona girebiliyor. Kurultay Salonu’nda pankartlar ve afişler dikkat çekti. Salonda CHP’nin 7 genel başkanının fotoğrafları yer alıyor. Salonda ‘Özgür toplum varsa özgür toplum vardır, Demokrasiyi biz getirdik biz yücelteceğiz, savaşın değil barışın partisiyiz, Türkiye Bizimle Özgürleşecek, Halkın Umudu Kılıçdaroğlu, Özgür basın varsa özgür toplum vardır, savaşın değil barışın partisiyiz’ sloganlarının yazılı olduğu afişler asıldı. Salona Kürtçe, İngilizce ve Türkçe olarak yazılmış ‘Barış Bu sese kulak ver, barışa ses ver’ yazılı pankart da dikkat çekti. Salonda Cumhuriyet Gazetesi’nin tutuklu gazetecileri Can Dündar ve Erdem Gül için CHP Arnavutköy İlçe Başkanlığı tarafından asılan pankart dikkati çekti.

Kurultayda ilk gün Genel Başkan seçimi yapılacak. CHP’nin 1200 delegesi bulunuyor ve en az 120 imzayı toplayan isimler kurultayda genel başkanlığa aday olabilecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarak çıkan İzmir Milletvekili Mustafa Balbay’ın 120 imzayı bulamadığı belirtildi.

CHP’nin 35. Kurultayı Ankara Arena Spor Salonu’nda başladı. İlk olarak kurultay için hazırlanan özel video gösterimi yapıldı. Kemal Kılıçdaroğlu ilk 3 maddeyi yerine getirmek için kürsüye davet edildi. Çoğunluğun olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Ülkemize milletimize ve dünyaya hayırlı olsun.” dedi.

Kılıçdaroğlu, bu ülkeye emek verenler , Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, CHP şehitleri, çocuklar, gençler ve tüm şehitler için bu ülkenin bütün insanlığı için herkesi saygı duruşuna davet etti. Kılıçdaroğlu, kurultay başkanı ile ilgili ulaşan öneriyi okudu.

Divan Başkanlığı’na Murat Karayalçın önerildi. Başka bir talep olmayan oylamada oy birliği ile Murat Karayalçın divan başkanı seçildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.