Header Ads

CHP'den 'akademik gözaltılar' bildirisi: İfade özgürlüğünü kullanan tüm yurttaşların yanındayız

ajanslar

‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriye imza atan 1128 akademisyene yönelik soruşturma açılması üzerine CHP Parti Meclisi bir bildiri yayınladı. Bildiride, akademisyenler üzeriden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamayı emir telakki eden yargının ve bazı üniversite yönetimlerinin harekete geçmesinin Türkiye demokrasisine yeni bir leke düşürdüğü vurgulandı.

Akademik gözaltılarla ilgili CHP Parti Meclisi bir bildiri yayınladı. Bildiriyi CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin okudu. Gürsel Tekin, genel merkezdeki CHP Parti Meclisi Toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçerek, Cumhuriyet Halk Partisi’nin her türlü terörü amasız fakatsız ve lakinsiz şiddetle kınadığını, lanetlediğini, terörün insanlık suçu olduğunu kabul ettiğini belirtti.
İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KULLANAN TÜM YURTTAŞLARIN YANINDAYIZ

CHP Parti Meclisi Bildirisi şöyle;

"Cumhuriyet Halk Partisi, her türlü terörü amasız fakatsız ve lakinsiz şiddetle kınar ve lanetler. Terörün insanlık suçu olduğunu kabul eder.

'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' başlıklı bildirisine imza atan 1128 akademisyen üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamayı emir telakki eden yargının ve bazı üniversite yönetimlerinin harekete geçmesi Türkiye demokrasisine yeni bir leke düşürdü.

Bugün sabah itibariyle Cumhurbaşkanı'nın verdiği talimatla açılan soruşturmayla çok sayıda akademisyen gözaltına alındı ve görevden uzaklaştırmalar başladı.

CHP Parti Meclisi olarak, ancak demokrasi dışı rejimlerde rastlanan, düşünceyi açıklama özgürlüğü ve bağımsız yargıyı hedef alan bu operasyonları hukuksuz, kabul edilemez ve son derece tehlikeli buluyoruz. Geçmişte bazı kişi ve mihraklar tarafından hedef gösterilen insanların katledilmesi hafızalarımızdadır.

Maalesef, Cumhurbaşkanı himayesinde konuşan bir mafya liderinin 'akan kanlarınızla duş yapacağız' ifadesi endişelerimizi güçlendiriyor. CHP olarak düşünce açıklama özgürlüğünü demokrasinin vazgeçilmez temel ilkelerinden biri olarak kabul ediyor ve kararlılıkla savunuyoruz.

Bu anlayışla, şiddet çağrısı içermedikçe ifade özgürlüğünü kullanan tüm yurttaşların yanındayız ve onlara destek olmaya devam edeceğiz.  Söz konusu akademisyenler bildirgesi ekseninde devam eden hukuksuz soruşturma, gözaltına alma ve görevden uzaklaştırmaların derhal son bulmasını talep ediyoruz."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.