Header Ads

CHP'li Selina Doğan, Başbakan'a sordu: 'Cemevi kırmızı çizgimiz' diyen Görmez'e soruşturma açıldı mı?


CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in “Cemevleri kırmızı çizgimizdir” sözlerini Meclis’e taşıyarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Görmez hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.

Doğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergesinde 64’üncü Hükümet Programı’nda toplumdaki her bireyin yaşam tarzını güvence altına alan bir yaklaşım benimsendiğine dair ifadelerin yer aldığını belirten Doğan, Program’da konuyla ilgili yer alan ifadeleri anımsattı.

Doğan, Program’da açıkça belirtilmesine karşın Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in cemevlerinin “kırmızı çizgileri” olduğu şeklindeki açıklamalarını gündeme getirerek “Mehmet Görmez bir kamu görevlisidir. Maaşını, Aleviler dahil tüm diğer farklı din ve inançlara mensup kimselerin ödediği vergilerden almaktadır” dedi.

Tüm diğer inanç mensupları gibi Alevilerin de kutsal mekan ve ibadethanelerini belirleme yetkisine ve hakkına sahip olduğuna dikkat çeken Doğan, “Nitekim Anayasa ile güvence altına alınan ‘laiklik’ ve ‘sosyal hukuk devleti’ ilkeleri, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin konuyla ilgili verdiği kararlar da bu hususu teyit emiştir. Kararlarda bu konuda İdare’nin belirleme yetkisi olmadığı açıkça vurgulanmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

SORUŞTURMA BAŞLATTINIZ MI?

Doğan, Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:

1-Başbakanlık'a bağlı çalışan bir kamu görevlisi olan Diyanet İşleri Başkanı’nın Hükümet Programı’nda açıkça belirtilen ve hem iç hukukumuz hem de uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan bir hakla ilgili 'kırmızı çizgi' belirlemesinin yasal dayanağı var mıdır?
2-Söz konusu görevlinin böyle bir hakkı yok ise yetki aşımı anlamına gelecek bu açıklamadan dolayı herhangi bir idari soruşturma başlatılmış mıdır / başlatılacak mıdır?
3-Cemevlerine hukuki statü verilmesi konusunda başlatılan çalışma var mıdır?

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.