Header Ads

CHP'nin 'Demokrasi, değişim ve kardeşlik' temalı 35. Olağan Kurultayı başladı


Sözcü

Kemal Kılıçdaroğlu'nun 4. kez genel başkan adayı olduğu CHP'nin "Demokrasi Değişim ve Kardeşlik Kurultayı" Ankara'da başladı.

CHP’de 35. Olağan Kurultay, bugün Ankara Arena’da başladı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen partililer sabah erken saatte yerlerini aldı. “Demokrasi, değişim ve kardeşlik kurultayı” ana başlığı atında toplanan kurultayda delegeler bugün genel başkanlarını seçecek. Yarın ise kurultaydan sonraki en yüksek karar alma organı olan Parti Meclisi’ne girecek isimleri belirleyecek.

Atatürk’ün posterinin yanı sıra “Yurtta sulh, cihanda sulh” ile “Benim iki büyük serim vardır. Biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi” sözlerinin yazılı olduğu dev afiş salonda yer aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun resminin yer aldığı afişte ise “CHP’li olmak bağımsızlık, özgürlük ve halk için yılmadan mücadele etmek demektir. Yolumuz bu onurlu tarihi yazanların yoludur” sözleri dikkat çekti.

TEMA ÖZGÜRLÜK

Salonda asılan pankartların temasını ise özgürlük ve demokrasi oluşturdu. “Özgür basın varsa özgür toplum vardır”, “Baskı ve zulüm düzeni CHP ile bitecek”, “Savaşın değil barışın partisiyiz”, “Türkiye bizimle özgürleşecek”, “Barışı birlikte inşa edeceğiz” afişleri dikkat çekti. “CHP’de birlik, Türkiye’de kardeşlik”, “El ele omuz omuza, CHP iktidara” pankartları ile parti içi birlik mesajı verildi. “Kindar değil özgür gençlik”, “Demokrasiyi biz getirdik biz yücelteceğiz” pankartları salonda yer aldı.

OBAMA TEKNOLOJİSİ

Kurultay salonunun hazırlığında 14 profesyonel isim çalıştı. Kılıçdaroğlu’nun konuşma yapacağı kürsünün arkasına 66×6 metre ölçüsünde dev bir ekran kuruldu. “Video mapping” adı verilen bir teknoloji ile birden çok projeksiyon görüntüsü tek ekrana yansıyacak. ABD Başkanı Obama ile Madonna ve Justin Bieber gibi şsnatçıların da kullandığı, “Watch Out” ışıklandırma teknolojisi de Türkiye’de ilk kez CHP kurultayında denenecek.

SYRİZA DA VAR

Kurultaya, Avrupa Sosyalistler Partisi Başkanı Sergei Stanisev, Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın başkanlığını yaptığı SYRIZA’dan ve Fransa Sosyalist Partisi’nden ikişerr milletvekili katılacak. İsveç Sosyalist Partisi temsilcileri de kurultayı izleyecek.

O İSİMLER UNUTULMADI

Kurultaya onur konuğu olarak davet edilen isimler de dikkat çekti. Bu isimler arasında Gezi eylemlerinde ve Ankara katliamında yaşamını yitirenlerin yakınlarının yanı sıra Özgecan Aslan’ın ve Tahir Elçi’nin yakınları da bulunuyor. Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, Erdem Gül’ün babası Ziya Gül, Uludere, Suruç ve Ankara katliamlarında yaşamını yitirenlerin yakınları da davetliler arasında.


Özgecan Aslan’ın babası, İlhan Erdost’un kızı, Muammer Aksoy’un oğlu, Çetin Emeç’in eşi, Bahriye Üçok’un kızı, Musa Anter’in oğlu, Behçet Aysan’ın kızı, Yusuf Ekinci’nin oğlu, Onat Kutlar’ın eşi, Metin Göktepe’nin kardeşi, Necip Hablemitoğlu’nun eşi, Ethem Sarısülük’ün kardeşi, Ali İsmail Korkmaz’ın kardeşi, Berkin Elvan’ın babası, Ergenekon ve Balyoz davası mağdurları Ali Tatar’ın kardeşi, Kuddusi Okkır, Murat Özenalp ve Tahir Elçi’nin eşleri de davet edildi.
MEKTUPLA DAVET


Kılıçdaroğlu, davetlilere hitaben kaleme aldığı mektubunda, “Bir insan adalet için ayağa kalktığında başka bir insanın hakkını korumak için harekete geçtiğinde ya da zulme isyan ettiğinde insanlık için bir umut olur…Faili meçhul cinayetlerin aydınlatıldığı, hiç kimsenin orantısız şiddete maruz kalmadığı, hiçbir gazetecinin, yazarın, aydının, düşünceleri yüzünden hapse atılmadığı, yargının intikam aracı değil adaletin simgesi olduğu, gelir adaletsizliğinin ortadan kalktığı ve hiç kimsenin kendi ülkesinde güvercin tedirginliği içerisinde yaşamadığı bir Türkiye’yi kuracağız” dedi.
BİN 275 DELEGE OYLAYACAK


Kurultayda Divan Başkanlığı görevini deneyimli siyasetçi Murat Karayalçın yürütecek. CHP’nin bin 275 delegesi bulunuyor. Delegelerin bin 98’si seçilmiş delegelerden 60 Parti Meclisi üyesi, 15 Yüksek Disiplin Kurulu üyesi ve 102 milletvekili de doğal delegelerden oluşuyor.
ÇEKİŞME YARIN


Kurultayda asıl çekişme yarın gerçekleştirilecek olan Parti Meclisi (PM) seçimlerinde yaşanacak. PM üyelerinin çarşaf liste ile mi yoksa blok liste ile mi belirleneceği ise bugün yapılacak oylama ile belli olacak. Daha genel başkan seçimi yapılmadan parti yönetiminin hangi yöntemle belirleneceği netleşecek.
128 İMZA GEREKİYOR


Kurultayın ilk günü olan bugün Genel Başkan seçimi yapılacak. Kılıçdaroğlu’nun karşısında tek aday İzmir Milletvekili Mustafa Balbay. Ancak Balbay delegelerden 128 imza toplayabilirse adaylık için yarışabilecek.
MUHALİFLER SÖZ İSTEYECEK


Son PM toplantısında kurultay raporuna şerh koyan muhalif kanattan eski milletvekili Durdu Özbolat kürsüde konuşma talebinde bulunacak. 100’e yakın kişinin konuşmak için istekli olduğu belirtildi. Konuşma sürelerine Divan Başkanı Murat Karayalçın karar verecek. Bu sayının 30 ile sınırlandırılması bekleniyor.
MALİ RAPOR DA OYLANACAK


Kurultaya mali rapor da sunuldu. Raporda, “7 Haziran ve 1 Kasım seçim harcamalarında beklenen olası gider kalemlerinin dışında gerçekleşen giderler nedeniyle ek mali yükle karşılaşılmıştır. Bununla birlikte 1 Kasım seçimlerinde Hazine’den seçim yardımı alınmamış olup seçim harcamalarına maddi katkı sağlanmamıştır. Ayrıca Nisan ve Mayıs 2015’te tüm il ve ilçe örgütlerimize 2 taksitte Haziran 2015 seçimleri için ek seçim yardımı gönderilmiş olup, seçim harcamalarına katkı sağlanmıştır.” denildi.
11 MİLYON TL BORÇ


Raporda, partinin gelir gider tablosuna da yer verildi. Buna göre partinin 2015 yılında 200 milyon 441 bin 960,53 TL’lik gideri olduğu belirtildi. Parti en yüksek meblağı 65,39 milyon TL ile reklam giderlerine harcarken, 40,45 milyon TL ise teşkilata yardım olarak aktarıldı. Personel giderleri 14,41 milyon TL, miting giderlerine 8,13 milyon TL ve bayrak giderlerine de 8,05 milyon TL ayrıldı. 188,35 milyon TL’lik gelirin ise 155,34 milyon TL’sini hazine yardımı oluşturdu. CHP, aday adaylarından 13,98 milyon TL alırken, 13,77 milyon TL tutarında da bağış aldı. Ayrıca 1,01 milyon TL tutarında aidat toplandı. Raporda, CHP’nin 21′i genel merkezin kullanımında toplam 168 araca da sahip olduğu bildirildi.
ÜÇ MADDELİK TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ


Kurultayda üç maddelik tüzük değişikliği de oylanacak. Bir kez kontenjan hakkını kullanarak milletvekili adayı gösterilen isimler ikinci kez kontenjan başvurusu yapamayacak ve önseçime girmek zorunda kalacak. Ancak bu madde bundan sonraki seçimler için uygulanacağı için geçmişte kontenjandan milletvekili adayı olanlar tekrar başvuru hakkına sahip.


Ayrıca bir yasama yılı tamamlanmadan tekrar seçim ya da erken seçim olması durumunda ön seçim şartı uygulanmayacak. Değişen diğer madde ise tüzükteki MYK’da 17 kişi bulunur ifadesi “MYK bir genel sekreter ve genel başkan yardımcılarından olu

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.