Header Ads

Cizre'de açık olan marketlere erzak geldi, vatandaşlar marketlerde uzun kuyruk oluşturdu

İbrahim Alkan/cha

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralıktan itibaren ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Şiddetli çatışma ve patlamaların yaşandığı ilçede insani ihtiyaçlar da baş gösteriyor. Uzun bir aradan sonra kamyonlarla marketlere gıda ve sebze getirildi. Vatandaşlar marketlerde kuyruk oluşturdu.

Cizre’de sokağa çıkma yasağı 25. günü geride kaldı. Erzak stoku tükenen Cizreliler büyük zorluklar yaşıyor. Özellikle Nur, Sur, Cudi ve Yafes mahallelerinde bulunan vatandaşların gıda stoku tükendi.

25 gündür elektrik ve sudan mahrum olan mahalleli geceleri bodrumlarda geçiriyor. Yoğun çatışma altında geçen süre zarfında çoğu aile göç etti. Gidecek yeri olmayan aileler ise mahallelerde yaşam mücadelesi veriyor.

Uzun bir aradan sonra Cizre'de hendek ve barikatların bulunmadığı Dicle Mahallesinde açık olan marketlere sebze ve gıda malzemesi geldi. Parası olan vatandaşlar burada ihtiyaçlarını giderdi. Market kasaları önünde uzun kuyruklar oluştu.

Kızılay’dan ise bir kamyon gıda malzemesi gönderdi. 20 kiloluk koliler halinde imza karşılığında ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılacağı belirtildi. Diğer vatandaşların ise ihtiyaçları devam ediyor. Özellikle çatışmaların yaşandığı mahallelerde bulunan vatandaşlar zor durumda. Mahallede sıkışan vatandaşlar bodrumlardan dışarı çıkamıyor.

Bu arada yaşanan çatışmalar ve top atışları yüzünden çok sayıda ev kullanılamaz hale geldi. Askerin Yafes mahallesinde kontrolü tamamen sağladığı ve patlayıcıların imha edildiği bilgisi alınırken, çatışmalar Nur ve Cudi mahallesinde yoğunlaştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.