Header Ads

Davutoğlu: Sultanahmet'teki saldırının faili yabancı uyruklu bir DEAŞ mensubu

cha

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'daki saldırının failinin yabancı uyruklu bir IŞİD terör örgütü mensubu olduğunu söyledi.

Alevi Kültür Dernekleri temsilcilerini Çankaya Köşkü'nde kabul eden Davutoğlu, burada yaptığı açıklamada, Sultanahmet Meydanı'nda bu sabah yaşanan saldırıya değindi.

Davutoğlu, konuşmasında saldırının failinin yabancı uyruklu bir IŞİD terör örgütü mensubu olduğunu belirterek, hayatını kaybedenlerin tümünün yabancı uyruklu olduğunu söyledi.

Saldırının failinin bütün bağlantılarının ortaya çıkarılacağını ve suçluların gereken cezayı almalasının bütün çalışmaların yapılacağını kaydeden Davutoğlu, "Bütün dünyaya çağrıda bulunuyorum. Paris'teki saldırılarda olduğu gibi Ankara ve İstanbul’daki saldırıyla ilgili de omuz omuza olmamız lazım. Uluslararası teröre karşı işbirliği içinde olmamız lazım. Bugün karşı karşıya olduğumuz terörün kaynağı Suriye'deki iç gerilim ve otorite boşluğudur. Evlerinden çıkarak yollara düşen mazlum Suriye halkını ve diğer Suriyelileri bu terörden ayırmamız lazım. Türkiye’deki vatandaşlarımız da milli bir dayanışma içinde olmamız lazım. Siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza barışı ve demokrasiyi tesis etmek için çalışan bütün kuruluşlarla terörle mücadele konusunda birlikte çalışmamız lazım. Türk halkına, Türkiye’ye gelen misafirlerimizin ve turistlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Özellikle Almanya halkına ve vatandaşlarına taziyelerimi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.