Header Ads

Demirtaş'tan Erdoğan'a: 'Üniversiteyi bitirmiş midir, ondan da emin değiliz'

sputnik foto: afp

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayınladığı bildiriye sert tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hiçbir akademisyeni beğenmiyor olmasını kendisine yakıştırdığını söyleyerek, “Tam olarak üniversiteyi bitirmiş midir, ondan da emin değiliz” dedi.

Demirtaş, partisinin genel merkezinde gerçekleştirilecek MYK toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın akademisyenlerin bildirisine dair yorumunu ne şekilde değerlendirdiğinin sorulması üzerine Demirtaş, Erdoğan’ın bugüne kadar küçümsemediği toplumsal kesimin kalmadığını söyledi.

Demirtaş, Erdoğan'ın hiçbir akademisyeni beğenmiyor olmasını kendisine yakıştırdığını belirterek, “Kendisinin üniversite hayatı nasıldır, bunu Türkiye bilmiyor. Biz ülkemizin Cumhurbaşkanı'nın üniversite hayatını çok merak ediyoruz. Üniversite arkadaşlarını hiç görmedik. Tam olarak üniversiteyi bitirmiş midir, ondan da emin değiliz” ifadelerini kullandı.

‘AYDIN VİCDANI TAŞIDIKLARINI ORTAYA KOYDULAR’

Barış istemenin, ‘Bu ülkede kan akmasın’ demenin kötü bir şey olmadığını vurgulayan Demirtaş, şöyle devam etti:

"Daha bir yıl öncesine kadar 'Baldıran zehri içeriz, kellemizi koyduk bu işe' diyorlardı. İnsanlar barış istemekten korkmasınlar. Üniversiteler de akademi dünyasının arkasında durabilmeli, talimat almadıklarını, talimatla çalışmadıklarını gösterebilmelidir. Akademi dünyası özgür olmalıdır, ne Cumhurbaşkanı'ndan ne YÖK'ten ne de başka bir yerden emir, talimat alarak çalışamazlar. Deklarasyonu yayınlayan akademisyenlerin, aydınların, ülkenin vicdanı olduğunu düşünüyorum. Ülkede kan akarken, sivil, asker, polis, PKK'lı, kadın, çocuk yaşamını yitirirken, sessiz kalmaları veya bu işe duyarsız kalmaları tam olarak müsvedde olduklarını gösterirdi. Duyarlılıkları, insan olduklarını ve aydın vicdanını taşıdıklarını ortaya koyuyor."

‘PARTİ KAPATMALARI HUKUKA AYKIRI’

Demirtaş, AİHM'in DTP'ye yönelik kararının sorulması üzerine de DTP ve ondan önceki partilerin kapatılmasının tamamen hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

Her dönemde Türkiye'nin bu tür riskleri göze aldığını belirten Demirtaş, "Türkiye hiçbir zaman parti kapatmalarda kanuna ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygun kararlar almamıştı zaten" dedi.

‘AİHM’E TEKRAR BAŞVURACAĞIZ’

Demirtaş, sokağa çıkma yasaklarına ilişkin karara dair ise mahkemenin tedbir kararını reddettiğini, esasa girdiği takdirde ihlal kararı çıkacağından emin olduklarını belirtti. Arkadaşlarının bu son karara karşı neler yapılacağını değerlendirdiklerini bildiren Demirtaş, AİHM'e tekrar başvuruda bulunacaklarının altını çizdi.

'HENÜZ BAŞKA ADAY YOK'

HDP'nin kongre süreci ve adaylarla ilgili belirginliğin olup olmadığı yönündeki soruya Demirtaş, henüz başka bir adayın olmadığına işaret ederek, "Birazdan Merkez Yürütme Kurulu ve Kongre Kurulu toplantımızı gerçekleştireceğiz. Hazırlıklarımız, çalışmalarımız olanca hızıyla devam ediyor. Bir sorun yok" diye yanıtladı.

‘SEÇİMLE İŞ BAŞINA GELMİŞ BİR BELEDİYE DEVLETE VERİLİR Mİ?’

Demirtaş, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın, HDP'li belediyelerin devlete verilmesiyle ilgili açıklamasına ilişkin soruya, HDP'li belediyeleri HDP'nin elinden almanın yolunun seçim olduğu belirterek, şunları kaydetti:

“Kendilerine güveniyorlarsa erken seçim yapalım AKP mi kazanıyor, HDP mi kazanıyor tekrar görelim. Seçimle işbaşına gelmiş bir belediye devlete verilir mi ya da oradan alınıp başka bir yere verilir mi? Böyle saçmalık mı olur? Belediyelerde bir suç iddianız varsa ki müfettişler gece gündüz inceliyor bir şey bulamıyorlar, bulamazlar da zaten. Biz kendimize güveniyoruz. Bin defa da seçim olsa seçime gireriz ama seçilmiş belediyeleri kayyuma ya da devlete devretme gibi bir şey yoktur.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.