Header Ads

'Diyarbakır'ın son Ermeni'si' Sarkis Eken 84 yaşında vefat etti

İsmail Avcı-Sinan Yılmaz/cha

Diyarbakır’da yaşayan son Ermeni asıllı vatandaşlardan Sıtkı (Sarkis) Eken (84) vefat etti. Eken’in cenaze merasimi, Ermeni kilisesinin bulunduğu Sur ilçesinin Hasırlı Mahallesi'nde çatışmaların devam etmesi nedeniyle Meryemana Süryani Kilisesi’nde yapıldı.

Diyarbakır'da kalan son Ermeni asıllı vatandaş olarak bilinen Sıtkı Eken, kilise bahçesinde evinde vefat etti. Eken, geçen yıl vefat eden eşi Beyzar Alata ile 60 yıl sonra resmi nikah yapmıştı. Nikah töreni için Surp Giragos Kilisesi'nde tören düzenlenmişti. Resmi nikâhtan birkaç ay sonra eşi Beyzar Alata vefat etmişti. Eşinin vefatının ardından yalnız kalan Sıtkı Eken, sağlık sorunları yaşıyordu.

Bugün vefat eden Eken için Ermeni kilisesi olan Surp Giragos’ta tören düzenlenmek istendi. Ancak 47 gündür çatışmaların yaşandığı, hendek ve barikatların olduğu Hasırlı Mahallesi’ne girişlerin yasak olması nedeniyle tören yapılamadı.

Cenaze merasimi, Sur ilçesi Turistik Caddesi üzerindeki Meryemana Süryani Kilisesi’nde yapıldı. Cenaze merasiminde ayini, kilisenin papazı Yusuf Akbulut yönetti.

Törenin ardından cenaze, Ermeni ve Süryani cemaati mensupları tarafından omuzlarda taşınarak cenaze nakil aracına konuldu. Eken’in cenazesi, Yenişehir ilçesi Eskihal semtinde bulunan Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Törene, yazar Şeyhmus Diken’in yanı sıra bazı belediye yetkilileri katıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.