Header Ads

Ekşi Sözlük'ten isolde yazdı: 19 yaşındaki kızın gece üçte dışarıda ne işi var

ekşi sözlük'ten alınmıştır: temsili foto: ALAMY

böyle bir yerde doğmuş ve yaşıyor olmaktan esef duyarak söylüyorum, ülkenin en az %50'sinin, kadınlı erkekli ortak görüşü. zamanında ibda-c zanlısı olan, evrimsel olarak geride kalmış bir alt tür dile getirdi diye sadece o böyle düşünüyor zannetmeyin. ortadoğu coğrafyasında tecavüz kolektif bir zihniyet ve eylem ürünüdür, fırsatı olan suçu işler, o güne kadar fırsat bulamamış olan da suçluyu destekler, çünkü bir gün desteklenme sırasının kendisine geleceğini çok iyi bilir.

şimdi size bu suçu işleyen servis şoförünün ve mağduru suçlayan şamil adlı şahsın kafaları nasıl işliyor anlatacağım.

elazığ'da korkunç cinsel istismar olayını hepiniz hatırlarsınız, o suçu işleyen köy, bu anketli soruyu soran adam gibilerin bu ülkede topluca yaşadığı inlerden sadece biri. o köyün insanlarına bu olaydan bahsetseniz ilk olarak %100 aynı soruyu sorarlar. çünkü zihniyet şöyle işler:

"gece geç saatte dışarıda - demek ki eğlenceli/alkollü bir ortamdan geliyor - demek ki rahat bir kız - belki de bir erkekle birlikteydi oradan geliyor - kesin bakire değildir bu veriyordur - demek ki bana da verebilir - o zaman üstüne çullanayım - (başa dönüyoruz) gece geç saatte eve dönüyorsa benim şiddete başvurup birlikte olmam onun için bir şey değiştirmez - yaşasın tecavüz özgürlüğü. "

coğrafya, kültür, kadının inanç ve toplumdaki yeri gibi olgular sonucu insan olarak gelişimi sadece hücre bölünmesi sonucu beden gelişimiyle sınırlı kaldığı, aklen ve ruhen gelişmişliği minimum düzeyde kaldığı için bu canlı türü için tecavüz suçu mağdurun psikolojisini bozan bir şey değildir. zihinsel olarak gelişkin olmadığından dolayı, cinsel organını salt rahatlama amacıyla hiçbir ruhi zedelenme yaşamadan canlı - cansız her bulduğu deliğe sokabildiği (plastik ördek, damacana, koyun/eşek) için, tecavüz suçuna alet ettiği kişinin bu olaydan psikolojik çöküntü yaşayacağını düşünmeden yapar, suçu işlerken karşı tarafa vereceğini düşündüğü maksimum zarar bekaret zarıyla sınırlıdır, mağdur bakire değilse hele "içine girip çıkmanın" zarar vermediğini düşünerek en başta kendi kendini temize çıkarır kıt aklında.

işledikleri suçtan sonra son derece rahat görünmeleri, mahkemede gülmeleri ya da hakime kendini acındırma çabaları, ceza almamak veya içeriden bir an önce çıkmak için gösterdikleri iyi hal çabaları, hatta bu olaydaki gibi "şeytana uydum" diyerek, bir takım mitolojilerde insanların, özellikle erkeklerin kendi içsel kötülüklerini yükünü atsınlar diye uydurulmuş hayali bir varlığa suçu atması bu yüzdendir.

bu suçu işleyen herif, önce kendi zihninde, sonra bu soruyu twitter'da soran türdaşının zihninde suçsuzdur, en ufak bir vicdani muhasebe yapmaz, karşısındakini düşünmediği gibi kendi geleceğini karartacağını da düşünmez. ve nasıl ilginç bir tezattır ki, ilkel bir eril kültürün şekil verdiği zihninde kendini masum gördüğü oranda, kendi geleceğini 3 dakikalık cinsel tatmin için ateşe atabilecek kadar da varlığının, yaşamının ne derece değersiz olduğunun farkındadır. güdülerini ilkelce tatmin etmek için geleceğini hiç düşünmeden kolunu, bacağını bile kesip verebilir.

tecavüzün yanı sıra kızı gasp edip 65 lirasını ve telefonunu çalmasından, yine bir ortadoğulu güdüsü olan suçtan kar maksimizasyonunu da görebilirsiniz. pippa bacca'ya tecavüz edip öldüren şahıs da bu güdüyle bacca'nın kamerasını gasp edip ertesi gün katıldığı bir düğünde o kamerayla video çekmişti, dün çoğunuzun gördüğü stockholm'de sığınmacının tekmelediği kadın videosunda da dikkat ettiyseniz cezayirli saldırgan kadına önce tekme tokat saldırıyor ve sonra da son bir zarar verme çabasıyla tükürüyor, suça alet edebileceği her organını kullanmaya çabalıyor. bu tipler işledikleri suçtan gerek maddi gerekse fiziksel olarak her türlü kar sağlamayı düstur edinmiş tipler.

"ne var ya bu soruda? çok haklı bir soru, öyle demek istememiştir, ben mesela hırsızlık olayına karşı önlemimi alıyorum" diye bu soruyu savunan şu gibiler için, şahsın twitter'da anketle sorduğu soruyu şuraya aynen yazıyorum.

öncelikle bu tweetin ekran görüntüsü.

- 19 yaşındaki bir "kız" gece 03:00'te bağdat caddesi'nde ne tür bir eğlenceden dönebilir?

"kız" kelimesinin tırnak içine alınmış olduğunu farkettiniz, öyle değil mi? yukarıda yazmış olduğum zihniyet işleme şemasına geri dönelim, "kız" kelimesi şahıs tarafından neden özellikle vurgulanmış, bence en salağınız bile anlamışsınızdır ama hala anlamamış gibi yapmakta direten varsa ben söyleyim, o "kız"ın açılımı şu: "gece 03:00'te sokakta olan biri bakire değildir, tecavüze açıktır". adamın tweette işaret ettiği şey tamamen bu. deniz canlılarının kendi duyacakları frekanslarda sesler çıkararak haberleşmeleri gibi, adam kendi türdaşlarına haber salıyor, o kız hak etmiş, siz de yapın diyor. "adam öyle demek istemiyor" diyen kişi(ler) de bunu çok iyi biliyor.

çok beğendiğim ve herkese okutmak istediğim şöyle bir şey var: (bkz: #50884327)

"biz türkler sadece en pahalı benzini veya en pahalı interneti kullanmıyoruz. en pahalı özgürlüğe sahibiz. bir yudum özgürlük için ödediğimiz bedeller inanılmaz."

insanlar bağdat caddesi, kadıköy, cihangir, şişli vb. yerlerdeki çoğunluğu hiç de lüks olmayan evlere inanılmaz uçuk fiyatları 19 yaşındaki bir kızın gece 03:00'te evine sağ salim dönebilmesi için ödüyor, hakkında "galaksinin dışında ehehe" diye espriler yapılan beylikdüzü'ndeki sitelere bu yüzden taşınıyor, belli bir zihinsel ve kültürel gelişmişlik seviyesindeki insanlarla bir arada, yargılanmadan, gasp edilmeden, gözle/sözle taciz edilmeden, ırzına göz dikilmeden yaşamak için ya büyük bir maddi külfetin ya da zaman maliyetinin altına giriyor, sırf insan gibi yaşayabilmek için. ama artık öyle bir noktaya geldik ki, ne uçuk kiralar, ne sitelerin korunaklı duvarları inlerinden çıkıp ülkeye dalga dalga yayılan ve muktedir tarafından da desteklenen bu zihniyetten bizi korumaya yetmiyor.

insanlar sırf çocukları bilimsel eğitim görsün, bu olaydaki suçlu gibilerin çocuklarıyla birlikte okumasın diyerek özel okullara para döküyor, ama geldiğimiz noktada 8 sabıka kaydı olan bir servis şoföründen sakınamıyor çocuğunu, aldığımız her önlem bir yerden sonra sadece allah'a emanete varıyor.

durum bu, hayatımız, bedenimiz, maddi varlıklarımız bu ülkede her an tehlikede, toparlamak gerekirse eğer 19 yaşında bir kızın gece sokakta tek başına yürümesinden dolayı cinsel istirmara uğramasını normal ve hatta haklı bulanlara tek tavsiyem: köyüne dön, atv ana haber ve şaşmaz kardeşlerden birinin ürettiği dizileri izle, 31 çek, zıbar yat. medeniyet sana göre değilse inine dön.

edit: sanal mecralarda tecavüz suçuna yönelik olarak mağdura saldıran şunun gibileri lütfen https://m.egm.gov.tr/onlineislem/ihbar linkinden, gönderilerinin linkiyle birlikte ihbar edin. bu bir.

ikinci olarak da şamil'in yazdığını kınamak için "o saatte işten dönen karının kızının da başına gelebilirdi, o zaman da mı böyle diyecektin?" gibi iyi niyetli ama çok yanlış şeyler yazmayın.
bir kadının gece 3'te sokakta tecavüze uğramadan, taciz edilmeden yürüyebilmesi için illa işten gelmesi mi lazım?
kadın o saatte işten de, eğlenceden de, sevgilisinin koynundan da, konserden de çıkıp evine özgürce yürüyebilir, bu özgürlüğü belli kıstaslar içinde siz belirleyemezsiniz.

isolde

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.