Header Ads

Erdoğan: Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve seçilmiş Başbakan ile bu işin yürümesi fevkalade güç

sputnik foto: cumhurbaşkanlığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni anayasadan birileri rahatsız oluyor. Halbuki mevcut anayasa millete karşı güvensizliğin eseri bir metindir” dedi.

Türkiye Anayasa Platformu'nun ‘Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte’ temalı programında konuşan  Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

* Artık burada yapılması gereken, yeni anayasa çağrılarına kulak tıkayan, oyalayıcı topu taca atıcı tavırlar yerine samimi bir şekilde tekliflerin ortaya konulmasıdır. Yeni anayasa ne kadar geniş temsil kabiliyetine sahip bir yapı tarafından inşa edilirse, tatbiki, uygulaması da o derece güçlü, gerçekçi olur.

* Yeni Anayasa için Hep Birlikte Çağırısı'nın şu ana kadar yaklaşık 300 sivil toplum kuruluşumuz tarafından desteklendiğini öğrendim. Bu sayı kısa süre içerisinde inanıyorum ki çok daha yüksek rakamlara çıkacaktır. Bunun ise ülke genelinde milletin birliğine bir çağrı olduğuna inanıyorum. Çünkü bu mesele herhangi bir kurumun veya şahsın değil bizatihi milletimizin meselesidir.

* Bizdeki anayasa metinleri dayatmadır. Yeni anayasaya baktığında millet kendini, tarihini görmelidir. Yeni anayasa yazımı için millet hazır da ben elitim diye geçinenler, siyasetçiler buna tam hazır değil.

'BAŞKANLIK, ERDOĞAN'IN KİŞİSEL MESELESİ DEĞİLDİR'

* Başkanlık Sistemi Tayyip Erdoğan'ın kişisel meselesi değildir. Konu şahıs değil, ülkenin geleceği meselesidir. Mevcut sistemimiz bir anormallik halidir. Seçilmiş Cumhurbaşkanı ve seçilmiş Başbakan ile bu işin yürümesi fevkalade güçtür.

'TEKLİFİM KARARIN MİLLETE BIRAKILMASI'

* (Başkanlık sistemi tartışmaları) Benim teklifim; kararın milletimize bırakılmasıdır. Hem parlamento bu noktada bir karar vermelidir, ama parlamentonun kararı arkasından da millete gidilmelidir. Nihai kararı vekiller değil asil olan millet vermelidir.

* Yeni anayasa ve başkanlık kasıtlı olarak üniter yapımızla ilişkilendirilmek isteniyor, halbuki biz tek millet diyoruz.

* Nasıl sözde 'cemaat' adı altında devlette paralel yapı oluşturmak isteyenlere dünyayı dar ediyorsak, 'özerklik, öz yönetim' adı altında devlet içinde devlet kurmaya çalışanların da dünyayı başlarına yıkarız, bunun böyle bilinmesi lazım.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.