Header Ads

Gazeteci Metin Göktepe mezarı başında anıldı: '20 yıl oluyor; katilleri nerede?'

dha/cha

Eyüp'te takip ettiği bir haber sırasında gözaltına alınan ve daha sonra ölü bulunan Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, mezarı başında anıldı. Törene Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’da katıldı.

Esenler, Kemer Mezarlığı'ndaki mezarı başında düzenlenen anma törenine Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe, Berkin Elvan’ın annesi, gazeteciler ve bazı siyasi parti temsilcileri katıldı.

Anmada Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Fadime Göktepe'nin yanında yer aldı.

Anne Fadime Göktepe anma törenine gelenlere ‘hoş geldiniz’ diyerek şöyle konuştu:

“Beni hiç yalnız bırakmadınız. 20 yıldır benimle berabersiniz. Metin katilleri nerede? Bunlar niye çıkmıyor? Tayyip, savaş istiyor kendi çocuğunu göndersin kolaysa yani. Türkiye’de ne adalet var, ne insan hakları var nede devlet var. Demiş ki susma sustukça sıra sana geliyor.”

Bugünlerde Metin Göktepe'lere daha çok ihtiyaç olduğu bir dönemden geçtiklerini belirten CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, "Hukuk adaletten gittikçe uzaklaştırılıyor. İnsan hakları ihlalleri alabildiğince büyüdü. Bugün Diyarbakır, Cizre, Silopi ve Şırnak'ta maalesef insanlar en temel insan hakkı yaşam hakkını bile koruyamıyor. Bu konuda bizlere düşen Metin Göktepe'ye layık olacak şekilde bu hak ihlallerini sonlandırmak; özgürlüğü, demokrasiyi barışı bu ülkeye getirebilmek için daha çok çalışmak" dedi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise, "Bugün Diyarbakır'da, Şırnak'ta, Cizre'de yaşananlar bugün Suruç'ta ve Ankara'da yaşananlar Metin'i aramızdan alan bu katliam zihniyetinin devamı. Ama bu ülke topraklarında eşitlik, özgürlük, adalet mücadelesi ve bir direniş geleneği de var. Bizler bugün burada Metin'e ve yitirdiğimiz tüm arkadaşlarımıza bir kez daha söz veriyoruz ki; bu ülkenin gerçek sahipleri olarak bu ülkeye barış, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve adalet getirene kadar mücadeleye devam edeceğiz" diye konuştu.

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da, "Onlarca gazetecinin tutuklu olduğu, hüküm giydiği yine basın kuruluşlarının tehdit ve şantajlarla baskı altına alındığı bir atmosferde Metin Göktepe'yi anıyoruz. Emek ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesiyle, kendi geleceğimizi inşa etmeye olan inancımla Metin Göktepe şahsında, yitirdiğimiz, öldürülen bütün gazetecileri saygıyla anıyorum" ifadesini kullandı.

Anma töreni yapılan konuşmaların ardından Göktepe’nin mezarına karanfil bırakılmasıyla son buldu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.