Header Ads

Suriyeli işçilerin de çalıştığı 'sahte can yeleği' atölyesine baskın yapıldı

Tekin Gürbulak-Hasan Çilingir/cha

Dün Türkiye'de, 32 kaçak göçmenin daha cansız bedeni sahile vurdu. Göçmenlerin standartdışı veya sahte can yelekleriyle ölüme sürüklenmesi, yetkilileri harekete geçirdi. İzmir'de sahte can yeleği üretimi yaptığı belirlenen bir işyerine operasyon düzenlendi. Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Konak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerinin de katıldığı operasyonda bin 263 sahte can yeleği ele geçirildi. Merdivenaltı can yeleği imal eden işyerinin kapatılacağı, sahipleri hakkında kanuni işlem yapıldığı bildirildi.

Ege Bölgesi'nden umuda yolculuğa çıkan kaçak göçmenler, ucuz olduğu için genellikle sahte, merdivenaltı üretilen, incecik can yelekleri satın alıyor. Standartdışı ve kişiyi su üstünde tutmak bir yana, ıslandığnda suyun altına çeken, üzerlerine ise tanınmış markaların basıldığı sahte can yeleklerine karşı harekete geçildi. İzmir'de operasyon yapılan söz konusu imalathanede, Suriyeli kadın sığınmacıların da çalıştığı belirlendi.

Sakarya Mahallesi, 826 Sokak'taki söz konusu imalathanede yapılan aramada, üzerlerine ünlü markaların basılı olduğu bin 263 adet can yeleğine ele geçirildi. Sahte can yeleklerinin içine, daha çok yalıtım ve ambalajlama malzemesi olarak kullanılan petrokimya ürünlerinin koyulduğu belirlendi. Dört kişinin çalıştığı atölyede, iki de Suriyeli işçi bulunduğu anlaşıldı. El koyulan sahte can yelekleri, zabıta ekiplerine teslim edildi. Vakayla ilgili tahkikat başlatıldı.

'SUDA ÖLÜMÜN EN BÜYÜK SEBEBİ SAHTE YELEKLER'

Sahte can yeleklerinin, son derece kalitesiz ve can kurtarmaktan çok, ölüme sebep olduğunu dile getiren uzmanlar, standarta uygun bir can yeleğinin şu özelliklere sahip olması gerektiğini belirtiyor: "Can yeleği kaldırma kuvvetine, modeline ve bedenine göre değişiyor. 50 newtonluk modeller, yüzdürme yardımcısı olarak su sporlarında kullanılıyor. 100 newtonluk modeller, orijinal can yeleği olarak geçiyor. Suda insanlar baygın olsa bile 12 saat boyunca boynu yukarıda, su yutturmadan tutuyor. Yaka etiketinde belge numarası, bedeni ve kaç newton olduğu ve hangi sularda kullanılabileceği, dört dilde yazıyor."

'SAHTE CAN YELEKLERİ, BİR ÇOCUĞU BİLE SU ÜZERİNDE TUTAMAZ'

Hiçbir standarta uymayan sahte can yeleklerininse bir çocuğu dahi su üzerinde tutamayacağını dile getiren uzmanlar, "Merdivenaltı üretilen can yelekleri, küçük bir çocuğu bile su üzerinde tutamıyor. Çanta kumaşı. İçi kalın ve dolgulu görünsün diye süngerle dolduruluyor. Bu ucuz ve sahte can yelekleri, içindeki sünger ve diğer malzemeler nedeniyle suyu emdiği için kişiyi aşağıya çekip aksine boğulmasına sebep oluyor." ifadelerine yer veriyor.

İzmir'in Konak ilçesinde, sığınmacıların yoğun olarak bulunduğu Basmane semtindeki birçok işyeri, merdivenaltı üretim sahte can yeleklerini satmaya devam ediyor. Standarta uygun can yelekleri piyasada 75 liradan başlayan fiyatlarla satılırken sahteleri ise 20-30 lira arasında.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.