Header Ads

Joe Biden AKP, CHP ve HDP milletvekilleriyle, gazetecilerle, Türkan Elçi ve Rakel Dink'le görüştü

ajanslar

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin temsilcileri, gazeteciler ve Türkan Elçi ve Rakel Dink'le görüştü.

Biden, dün gece geldiği İstanbul'da AKP, CHP ve HDP'den milletvekilleriyle görüştü. Joe Biden’ın düzenlediği “yuvarlak masa” toplantısına, HDP’den Leyla Zana, Ayhan Bilgen ve Altan Tan, AKP’den Galip Ensarioğlu ve Orhan Miroğlu ile, CHP’den Fikri Sağlar ile Sezgin Tanrıkulu katıldı. MHP ise yapılan teklifi reddetiğini açıkladı.

Biden, öğleden sonra da, aralarında gazeteciler Kadri Gürsel ve Aslı Aydıntaşbaş, öğretim üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da bulunduğu sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle buluştu.Biden, MİT TIR'ları haberi nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar ve oğlu Ege Dündar ile görüştü. Ege Dündar, "Bana çok cesur bir babamın olduğunu söyledi. Gurur duymam gerektiğini söyledi." dedi.

Conrad Otel’de yapılan görüşme sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Ege Dündar, "Kısa bir konuşma oldu. Bana babamızın durumunu, iyi olup olmadığını sordu. Bana çok cesur bir babamın olduğunu söyledi. Gurur duymam gerektiğini söyledi. Gereken her şeyi yaptıklarını, basın özgürlüğü için konuşmaya devam edeceklerini söyledi. Desteğini bildirdi. Biz de ona bu inceliği gösterdiği için teşekkür ettik. Amerika’nın demokrasi modelinin basın özgürlüğüne değer verdiğini, bu değeri de bizim burada taşımaya çalıştığımızı söyledik.” ifadelerini kullandı.

Ege Dündar, görüşme davetinin özel olarak yapıldığını ve diğer görüşmelerden ayrı olarak gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

Bu arada Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi ve Hrant Dink'in eşi Rakel Dink de Biden ile görüşmek için Conrad Otel'e geldi.

Conrad Otel'de yaptığı görüşmeler sonrası Biden, 10 kişinin öldüğü Sultanahmet'deki patlama alanına geldi. Biden daha sonra Sultanahmet Camii'ni girerek ziyaret etti.

Biden, Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşecek.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.