Header Ads

Kılıçdaroğlu: 'Diktatör' dediğim için değil, 'diktatör bozuntusu' dediğim için kızıyor


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Hafta sonu güzel bir kongre yaptık. Bize yönelik birçok eleştiri yapıldı. Her şey yazılıp çizildi. Hiçbirisinden  ötürü en ufak bir alınganlık yapmıyoruz, çünkü biz demokrasiyi savunuyoruz. 462 arkadaşımız parti meclisine üye olmak istedi.

Neden Türkiye bu halde? Bizi dinleyen vatandaşların vicdanına seslenmek istiyorum. 2000’de Türkiye’yi sıfır terörle devraldınız bugün kan gölüne döndü. 13 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor? Kim tek başına iktidarda? Bu soruyu herkes kendi vicdanına sormalı.

Bölgeden gelen fotoğrafların Suriye’den, Beyrut’tan ne farkı var? Bunu sorgulamayacaksak neyi sorgulayacağız? O şehir merkezleri silah deposu haline getirilirken ‘sakın bunlara dokunmayın’ diyen iktidar sahiplerini hiç sorgulamayacak mısınız? Şehitlerimizin vebali onların omzundadır, şehitlerimizin kanları onların yakalarında ve alınlarındadır.”

Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu böyle katledildi. Faili meçhul demokratik bir ülkede kara bir lekedir. AKP hükümeti döneminde faili meçhullerin sayısı 208. Bizde faili meçhul yok diyorlar, 208 ne peki? En belirgini Hablemitoğlu herkesin gözü önünde vuruldu. Failleri ortada yok.

Senin için şeref ve namus ne anlama geliyor? Bir daha soruyorum Senin için şeref ve namus ne anlama geliyor? Sen bu yemini niye ettin? Bütün milletin önünde yemin ettin. Sende namus ve şeref ne anlama geliyor. Bunu öğrenmek istiyorum.

Koro halinde bir yaylım ateşi başladı. Bu arada Cumhuriyet Savcılığı da soruşturma açmış. Sarayın kapı kulluğunu yapan adama Cumhuriyet Savcısı denmez.

Kurutayda da söyledim, ölümüne demokrasiyi savunacağız, ölümüne. Sanıyorlar ki kendilerinden korkacağız, savcı da olsa cumhurbaşkanı da olsa, başbakan da olsa Allah'tan başka kimseden korkmayız. Aslında diktatör dediğim için değil, diktatör bozuntusu dediğim için kızıyor.

TBMM'de yaptığı yeminin kasedini göndereceğim. Bu yemini eden ben değildim. Namusu ve şerefi üzerine yemin etti. Bu kavramlar bizim için çok önemli. Hakime göndereceğim. Dünyanın önünde yapılan bir yemin. Dolayısıyla hesabını o verecek. Seçimlerde tarafsızlığını korumadı, meydan meydan gezdi. 400 milletvekili istedi. YSK diktatör bozuntusuna 'sen tarafsızlığını koruyacaksın' deme cesaretini gösteremedi.

Savcı olsun, Cumhurbaşkanı olsun. Allah'tan başkasından korkum yok. 'Diktatör' dediğim için değil, 'Diktatör bozuntusu' dediğim için kızıyor

Neredeyse hava durumunu bile cumhurbaşkanı okuyacak.

Bozdağ diyor ki, 'Millete hakaret ediliyor' denildi. Kenan Evren'e diktatör demiyor muydun? Nasıl oluyor peki?

Cumhurbaşkanı yeri, 'delidir ne yapsa yeridir' değildir.

Bu olayı Avrupa Mahkemesi'ne kadar götüreceğim.

Siz namus ve şeref kavramına sahip çıkacaksanız uyarıyı bana değil Cumhurbaşkanı'na yapacaksınız.

Diktatörlerin bazı özelliklerinden bahsedeceğim. Diktatörler dünyanın her yerinde hırsızdır. Hitler de çok fakirim demişti.  Diktatörlerin birinci özellikleri hırsız olmalarıdır. İkinci özellikleri kamu kaynaklarını istedikleri gibi harcamalarıdır. Hitler, Musolini hepsi aynısını yaptı. Bizim ülkemize bakalım,  yarın bütçe görüşülecek Sayıştay raporları gelmedi. Erdoğan'ın örtülü ödeneğinden 1 milyarın üzerinde para kullanmış. Nereye kullandığını kimse bilmiyor.

Ahmet Necdet Sezer 7 yılda 167.004 milyon lira. Sayın Abdullah Gül, o da 7 yıl cumhurbaşkanlığı yaptı o da 722 milyon lira harcadı. Erdoğan 1.5 yılda 2 milyar 800 milyon lira harcadı. Ben bu milletin vergisine, işsizine sahip çıkıyorum. Ben geçinebilmek için çöplerden kağıt toplayan çocuklarımıza sahip çıkıyorum, onların paralarını yiyor bunlar.

Bu paranın nasıl ve nerelere harcandığını sorgulama hakkı vatandaşa aittir. Ben parayı istediğim gibi harcarım diyenlere diktatör denilir. Dikta rejimlerinden düşünce açıklama ve basın özgürlüğü yoktur. Bu ülkenin aydınlarına yazıktır.

Kamu kaynaklarını kendi cüzdanı gibi görürler. Halkı din-iman edebiyatıyla uyuttular, aile boyu parayı götürdüler

Bunlar babalarının çiftliği gibi ülkeyi yönetmek isterler. Kanun ayrılığı ilkesine inanmazlar

Dördüncü özellik. Dikta yönetiminde düşünce özgürlüğü ve fikir özgürlüğü yoktor. En son aydınlar bir bildiri açıkladı. Sen misin fikrini açıklayan...

Beşinci özellik...  Kendilerine diktatör denmesini istemezler. Bizimki diktatöre bir şey demiyor. Bozuntu deyince kızıyor...

Altıncı özellik... Dikta yönetimlerinde barış olmaz, istikrar olmaz.

Yedinci özellikleri... Diktatörler yalan söylerler... Ama Allah bunlara doğruları da söyletir. Diyor ya "Çocuklarıma helal lokma yedirmedim"

 Dokuzuncu özellik... Dikta yönetiminde israf olur

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.