Header Ads

Kocaeli Üniversitesi'nden 21, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden 3 akademisyen gözaltına alındı

dha/cha/evrensel

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin yayımladığı bildiride imzaları bulunduğu gerekçesiyle Kocaeli Üniversitesi'ne görevli 21, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde görevli 3 akademisyen hakkında gözaltı kararı alındı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü soruşturma kapsamında, "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamak" ile "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından dolayı bildiriye imza atan 21 akademisyen hakkında gözaltı kararı alındı.

Aralarında Prof. Dr. Nilay Etiler, Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu ve Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun da olduğu 19 akademisyen gözaltına alınarak Kaşgaldere’deki Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

AVUKAT KAVAK: BİLDİRİYE İMZA ATMAK GİBİ CEZA KANUNDA SUÇ YOK

Akademisyenlerin avukatlarından Talip Kavak, akademisyenlerin bir kısmının dersi olmadığı için İstanbul'da olduğunu söyledi. Kavak, şöyle devam etti: "Bir kısım akademisyenler, İstanbul'da ikamet ediyor. Dersi olmadığı için bugünde İstanbul'dalar. Sabahleyin gözaltı kararlarını radyodan, haber kanallarından duymuşlar. Onlarda Kocaeli'ne gelecek. Direkt savcılıkta ifadesini verdireceğiz. Fiilen gözaltına alınan hocalarımızın durumlarını öğrenmeye çalışıyoruz. Haklarında ne gibi bir suçlama yapıldığıyla ilgili henüz ne başsavcılığın ne de hocalarımızın bize ifade ettiği bir bilgi yok. Şu sebeple gözaltındasınız. Örgüt propagandasından gözaltındasınız ya da örgüt üyeliğinden dolayı... Bildiriye imza atmak gibi ceza kanunda suç yok. Bunun suç oluşturması, onunda ceza kanununda denk düşen bir maddesinin olması gerek. Savcılığın bununla ilgili bize bilgi vermesi gerekiyor. Olay bir suçlanma değildir. Burada atıf yapılmadı. Henüz yapılmadı. Bununla ilgili bilgi almaya çalışıyoruz."

Kavak, sürecin normal olmadığını belirterek, "Bu normal süreç değildir. Hukuki yargılama sürecide değildir. Olağan bir süreç değil. Olağan bir yargılama süreci de değil. Ama Türkiye bunu defalarca yaşadı. Bu gibi olaylara müsaade etti. Daha önce birçok farklı meslek grupları üzerinde, avukatlar, öğrenciler, yazarlar hepsi üzerinde bunları defalarca yaşadı. Türkiye bunlara alıştı. Ne yazık ki alıştırıldı. Bu gibi suçlamadan, henüz neden dolayı suçlandığını bile bilmeyen üniversitede eğitim hayatına katkı sunan, final döneminde olan, öğrencileriyle ilgili işleri güçleri olan insanları gözaltı kararıyla, sabah 7'de telefon açılıp hazırlanın biz geliyoruz demenin hukuki bir mantığı, karşılığı yoktur. An itibariyle başsavcılık ile görüşmemize rağmen, biz hazır edelim getirelim dememize rağmen halen gözaltına kararında ısrar edilmesi, anlaşılıyor ki bunun bir savcılık kararı değil, farklı bir yerden kararın geldiğini, emir talimatın geldiğini gösteriyor. Bu anlamda bir avukatın hukuki olmayan bir süreçle ilgili yorum yapması da zor oluyor. Siyasi bir süreçtir. Siyasilerin cevap vermesi gerekiyor. Hukuk ile siyasetin bu kadar içli dışlı olmaması lazım. Aksi halde bizde siyaset yapmak zorunda kalıyoruz." dedi.

Avukat Talip Kavak, gözdağının yeterli olduğuna inandıkları zaman hocaların serbest bırakılacağını beklediklerine vurgu yaptı. Kavak, sözlerini şöyle tamamladı: "Akademisyenlerin emniyette değil savcılıkta ifade vermesini istiyoruz. Bu bir gözdağı operasyonu olduğu için, normal gözaltı kararı değil. Bu gözdağının ne kadar yeterli olduğuna kanaat getirirlerse o anda bitireceklerini düşünüyoruz. Yani yeterli bir basın ayağını oluşturabilirse, biz bunları akademisyenlere de yaptırdık diyebilirler ise yeterli görürlerse belki ifade almadan da serbest bırakırlar. Toplumda bu yeterli olmadı diye düşünürlerse bunu tutukluluğa kadar ilerletebilirler."

İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve son seçimlerde CHP Milletvekili adayı Yrd. Doç. Dr. Burak Cop'un verdiği bilgiye göre Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden Ülkü Güney, Selime Güzelsarı ve Barış Kılıçbay saat 07.00'de evleri basılarak gözaltına alındı. Cop, Güzelsarı'nın evinde arama yapıldığını aktardı.

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi, bir süre önce bir bildiri yayınlamış, bu bildiri tepki çekmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.