Header Ads

Nazım Hikmet 114 yaşında: Kızı pasta kesti, Tarabya'da denize karanfiller bırakıldı

cha

Çağdaş Türk Edebiyatı'nın önemli isimlerinden Nazım Hikmet'in 114'cü yaş gününde 65 yıl önce ayrıldığı Tarabya'da denize karanfiller bırakıldı. Anmada konuşan Nazım Hikmet’in kızı Anna Stepanova, "Ruslar Türkleri çok seviyor. Eninde sonunda tekrar eski güzel günlerimize döneceğiz. Ruslar ve Türkler yine bir arada Nazım Hikmet’le birlikte yollarına devam edeceklerdir." dedi.

Sarıyer Belediyesi ve Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Nazım Hikmet'in 114'cü yaş günü nedeniyle Tarabya'da bir etkinlik düzenledi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz ve Başkan Vekili Tarık Akan, Müjdat Gezen, Nazım Hikmet'in manevi kızı Anna Stepanova ve sanatseverler, Nazım Hikmet'in Haziran 1951'de baskılar soncu ayrıldığı Tarabya rıhtımında biraraya geldi.

Etkinlikte konuşan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Rutkay Aziz, "Kavganın, emeğin, insanlığın, barışın ve kardeşliğin şairi olan Nazım’ın 114. doğum gününde adalete, hürriyete, demokrasiye, barışa hasret olduğumuz şu günde onu yürekten selamlıyorum. Neredeyse bir tutuk evine dönen Türkiye’mizde bir büyük selamı da Silivri’deki Can’a ve Erdem’e hürriyet şairinin doğum günün de gönderiyorum." dedi.

'İYİ Kİ DOĞMUŞ NAZIM HİKMET'

Nazım Hikmet’in son eşinden Vera’nın kızı Anna Stepanova yaptığı konuşmada, "Burda olmaktan çok mutluyum, memnunum. İyi ki doğmuş Nazım Hikmet ve buradan ayrılmış bizim ülkemize gelmiş. Bundan 24 yıl önce annem de burada sizlerle birlikteydi. Nazım Hikmet’i biz çok seviyoruz. Ruslar Türkleri çok seviyor. Eninde sonunda tekrar eski güzel günlerimize döneceğiz. Ruslar ve Türkler yine bir arada Nazım Hikmet’le birlikte yollarına devam edeceklerdir.’’ ifadelerini kullandı.

'BUGÜN GÖRÜYORUM Kİ NAZIM BURADA'

Nazım Hikmet’le tanışma anısını anlatan tiyatro sanatçısı Müjdat Gezen, "Benim Nazım’la tanışıklığım eski yıllara dayanır. Uzun yıllar önce bu sahilden küçük bir motorla Karadeniz’e açılmış ve gitmiş. Ama bugün görüyorum ki gitmemiş, burada." diye konuştu.

'ADALET İÇİN MÜCADELE VEREN HERKESİN YOLLARI AÇIK OLSUN'

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de, "Nazım'ın dostları her sene burada toplanarak, onun manevi hatırasını sahipleniyor. Bugün sizlerin burada olması bizleri çok mutlu etti. Nazım Hikmet’in vakfını ayakta tutmak için çok büyük emekler veren bütün Nazım dostlarına teşekkür ediyorum. Çiçekler insanları uğurlamak için değil, gönül dostluğunun en büyük göstergesidir. Barış, özgürlük, adalet için mücadele veren herkesin yolları açık olsun. Nazım Hikmet dostluğuyla.’’ şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Hikmet'in 114'cü yaş günü nedeniyle katılımcılar denize karanfil bıraktı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.