Header Ads

Özcan Purçu: Yıl 2016. Roman kardeşlerimiz çadırda, soğukta donarak ölmeye devam ediyor

cha

Çanakkale'de soğukta çadırda ölen vatandaşın ailesini ziyaret eden TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, "Yıl 2016, halen Roman kardeşlerimiz çadırda, soğukta donarak ölmeye devam ediyor." dedi.

Ezine ilçesinde çadırda yaşayan 48 yaşındaki Ünzile Türkmen, geçen cumartesi günü donarak hayatını kaybetti. Purçu da zor şartlarda yaşayan Romanlara dikkat çekmek için CHP Çanakkale milletvekilleri Muharrem Erkek ve Bülent Öz ile birlikte bugün Camikebir Mahallesi, Mezarlık Başı mevkisinde, Türkmen'in donarak can verdiği naylon çadıra gitti.

Çadırda inceleme yaparak, hayatını kaybeden vatandaşın eşi Mucahit Türkmen ve çadırda diğer yaşayanlarla görüştü. Burada bir açıklama yapan Milletvekili Purçu, verilen sözlerin yerine getirilmediğini, Roman vatandaşların halen çadırlarda hayatını kaybettiğini söyledi.

Purçu, "Yıl 2016, halen Roman kardeşlerimiz çadırda, soğukta donarak ölmeye devam ediyor. Üç hafta önce bunu Meclis'te konuştum. Fotoğraflarla gösterdim, bakın Roman kardeşlerimiz halen çadırda oturuyor dedim. Gerekeni yapalım, biz güçlü devletiz dedik ama halen mülteci gibi yaşamaya devam ediyoruz, ölmeye de devam ediyoruz. Bakın burada nasıl yaşanır, bu soğukta? Allah aşkına, yarım saattir buradayız, ayaklarımız buz tuttu. Çoluk çocuk, yaşlı genç burada nasıl yaşasın? 2010 yılında bir de sözler verildi, Sayın Cumhurbaşkanı vermişti sözleri. 'Çadırda kalan vatandaşımız kalmayacak.' demişti ama halen çadırda ölüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı, çadırda ölüyoruz. Lütfen artık bir el atın. İşsizlikten mahvolduk. Çocuklarımızın yüzde 97'si işsiz. Barınma, eğitim sorunumuz var. Roman açılımı dedik, toplantılardan bıktık ama sahaya inemedik. Sayın Maliye Bakanım'a da burada sesleniyorum. Fakirimize, yoksulumuza, garibanımıza pay ayrılsın. Şu an 34 ülke içinde, sosyal yardımlara en az pay alan ülke biziz. Sondan dördüncü sıradayız. Yüzde 12 civarında pay alıyoruz, bunu yüzde 30'a çekelim. Bakın halen çadırda yaşıyoruz, ihtiyacımız var buna. Yeter artık, biz de onurlu bir şekilde, bu ülkenin vatandaşıysak insanca yaşamak istiyoruz, ölmek istemiyoruz. Yan çadırda 10 tane çocuğumuz bir çadırda yaşıyor. Ne Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğü geliyor ne de kaymakamlı geliyor, yani devlet yok. Ne zaman Romanlar askere gidecek, o zaman devlet ortaya çıkıyor, haydi bakalım askere ama bak bu babam ölüyor burada. Eşi vefat etti, soğukta dondu öldü. Burada öldü. Cenazeyi kaldırmaya mı geleceğiz? Ondan önce niye müdahale etmiyoruz? Yetkililer nerede? Meclis'te basbas bağırıyoruz, niye dikkate alınmıyor? Meclis'te sosyal yardımlarla ilgili olumsuz olarak her parmak kaldıran bu insanların günahı onların olsun. Hepsinin üzerinde vebali var." şeklinde konuştu.

Özcan Purçu ve beraberindeki CHP milletvekilleri, daha sonra Geyikli beldesi'de çadırlarda kalan vatandaşları ziyaret etmek üzere bölgeden ayrıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.