Header Ads

PKK, Çınar Emniyet Müdürlüğü'ne saldırdı: 3'ü çocuk 6 kişi hayatını kaybetti

Canan Altıntaş-Ahmet Ün/cha

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde Jandarma Komutanlığı'na uzun namlulu silahlarla ateş PKK'lılar, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bomba yüklü araç, roketatar ve uzun namlulu silahlarla eş zamanlı saldırı düzenledi.

Diyarbakır’ ın Çınar İlçe Emniyet Amirliği’ne bombalı saldırıda hasar gören polis lojmanlarında arama kurtarma çalışmaları sırasında cenazesi çıkartılan kişinin polis memuru olduğu belirtildi..

Emniyet lojmanlarında saldırının ardından 5 aylık bebek ile bir polis eşinin cesetleri çıkarıldı. Sabah saatlerinde lojmanlarda 1 kişinin daha cesedi daha çıkarıldı.

Böylece saldırıda ölenlerin sayısı 6'ya yükseldi.

Patlamada yıkılan Açıkgöz ailesinin evinden ise Lokman Açıkgöz ile 5 yaşındaki oğlu Sadık Efe Açıkgöz'ün cesetleri ile 7 kişi de yaralı olarak çıkarıldı.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kaldırılan yaralılardan 1 yaşındaki Ecrin Açıkgöz, doktorların yaptığı tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Yaralı 34 kişinin ise tedavileri hastanelerde sürüyor.

Şiddetli patlamada emniyet binası büyük hasar meydana gelirken, emniyetin yakınlarında bulunan 2 katlı müstakil bir ev çöktü. Bazıları enkaz altında kalan 34 kişinin yaralandığı saldırılardan sonra bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde PKK'lılar saat 23.45 sıralarında İlçe Emniyet Müdürlüğü binası ile yan tarafında bulunan emniyet lojmanlarına bomba yüklü araçla saldırı düzenledi.

Binanın lojman girişinin de bulunduğu arka kısmında bomba yüklü aracı infilak ettiren PKK'lılar ardından roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açtı.

İlçede bulunan güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesiyle çıkan çatışma yaklaşık 40 dakika sürdü.

Bombalı aracın şiddetli patlamasında emniyet binası, lojmanlarda büyük hasar meydana gelirken, hemen bitişiğinde bulunan 2 katlı müstakil bir ev de çöktü.

Saldırılarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 34 kişinin yaralandığı belirtildi.

Saldırının ardından Çınar'a Diyarbakır'dan polis, asker, ambulanslar, AFAD ve UMKE ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

İtfaiye ekipleri emniyet binası ve lojmandaki yangını söndürürken, yaralılar ambulanslarla Diyarbakır'daki Asker Hastanesi, Devlet Hastanesi ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi.

Saldırı nedeniyle kentteki hastanelerdeki doktorlar da acil olarak göreve çağırıldı.

Bu sırada PKK'lılar ilçe çıkışında bulunan Çınar Jandarma Komutanlığı'na da uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Askerlerin karşılık vermesiyle çıkan çatışmada ölen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi.

Çınar'a sevk edilen güvenlik güçleri ilçe giriş ve çıkışlarını tutarken, geniş çaplı operasyonda başlattı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.