Header Ads

Sultanahmet Meydanı'nda patlama: Ölü ve yaralılar var

cha/bbc türkçe/dha/iha

Sultanahmet Meydanı'nda bulunan Dikilitaş çevresinde patlama meydana geldi. İstanbul Valiliği, Sultanahmet'teki patlamada 10 ölü, 15 yaralı olduğunu açıkladı.

Olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Patlamada 1 kişinin öldüğü ve çok sayıda yaralının olduğu öğrenildi. Ölü sayısının artmasından korkuluyor.

Sultanahmet Meydanı’ndaki patlama yerinde polisin incelemeleri sürüyor. Yaralılar çevre hastanelere kaldırıldı.

Patlamada yaralanan 3 kişinin İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne (Samatya) getirildiği belirtildi. 5 yaralının ise Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi kaldırıldığı öğrenildi.

Bir görgü tanığı, patlama yerinde 10’un üzerinde yaralı olduğunu söyledi.

Şahıs, “Bir anda patlama sesi geldi. Yerde insanlar vardı. Tam olarak bilemiyorum ama 10’un üzerinde yaralı vardı. Turist grubu olduğunu tahmin ediyorum.” ifadelerini kullandı.BBC Türkçe'ye bilgi veren ve olay yerine yakın bir yerde dükkanı bulunan Önder isimli görgü tanığı, "Patlama oldu. Patlamadan sonra ambulans geldi. Yaralıları alıp alıp gidiyorlar. Polisler geldi. Büyük bir patlamaydı. Alev topu gibi bir ateş çıktı yukarıya doğru dediler" dedi.

Görgü tanığı ayrıca, "Dükkanlarda kırılan bir şey yok. At Meydanı’na yakın, Dikilitaş’ın olduğu yerde oldu. Kaç yaralı var, durum ne bilmiyorum ama ambulansların biri gelip biri gidiyor" dedi.

Polis, çevrede yoğun güvenlik önlemi alındı.

Meydan vatandaşlara ve turistlere tamamen kapatıldı.

Polis helikopteri de havada inceleme yapıyor.

Patlamanın sebebi henüz netleşmedi.

İncelemeler sürerken olay yerine çok sayıda cenaze aracı gönderildi. Cenaze araçları olay yerine giriş yaparak polisin incelemesinin ardından cenazeleri götüreceği öğrenildi.

Sultanahmet Meydanı'nda bulunan meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin cenazeleri Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Çoğunun Almanya vatandaşı olduğu öğrenilen yabancı uyruklu 10 kişinin cenazesi, polis eşliğinde ambulanslarla otopsi için Adli Tıp Kurumu’na getirildi.

Norveç Devlet Radyo Televızyonu (NRK), Sultanahmet'teki patlamada bir Norveçlinin hafif yaralandığını duyurdu. Yaralananlar arasında Alman vatandaşlarının olduğu da kaydedildi.

Afrtenposten gazetesi ise yaralanan 59 yaşındaki Norveçlinin tatil için eşiyle birlikte İstanbul'da olduğunu ve diğer yaralılarla beraber Haseki hastanesine kaldırıldığını belirtti.
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.