Header Ads

Suudi Arabistan Şii din adamını idam etti, protestocular İran’daki büyükelçiliği bastı

cha

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran’la ilişkileri kestiklerini ve Suudi Arabistan’da bulunan İranlı diplomatların 48 saat içinde ülkeden ayrılmasını istedi. İran'ın başkenti Tahran'da protestocular Suudi Arabistan büyükelçiliğini basarak ateşe verdi. İran'ın Meşhet kentinde de Suudi Arabistan konsolosluğunun yakıldığı bildirildi.

Sosyal medya sitesi Twitter'da paylaşılan fotoğraflarda, eylemcilerin Tahran'daki büyükelçilik binasına girdikleri, yangın çıkardıkları, odaların yağmalandığı ve eşyalara zarar verildiği görülüyor. İran polisinin müdahale ettiği ve protestocuları büyükelçilikten çıkardığı kaydedildi.

İran Dışişleri Bakanlığı da vatandaşları sakin olmaya çağırdı ve eylemcilerden Suudi Arabistan büyükelçiliğine saldırmamalarını istedi. Bakanlığın açıklamasında, İranlılardan diplomatik tesislere saygı göstermeleri istendi.

Meşhet kentinde de akşam saatlerinde Suudi Arabistan konsolosluğu önünde toplanan kalabalığın Suudi Arabistan bayrağını indirip binaya taş ve ateşleyici maddeler fırlattığı, protestocuların konsolosluk binasının bir kısmını ateşe verdiği öğrenildi.

Suudi Arabistan'ın dün Şii din adamlarından Şeyh Nemr Bakır En-Nemr'i idam etmesi Şiiler arasında infiale sebep oldu. Tahran yönetimi, Suudi Arabistan Maslahatgüzarı'nı Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak idamı protesto etti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari de, "Suudi Arabistan bu idamın bedelini ödemek zorunda kalacak" dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.