Header Ads

Türkiye'nin AİHM karnesi: İfade özgürlüğü ihlallerinin üçte biri Türkiye'den

Mehmet Dinç/cha

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) her yıl Ocak ayında açıkladığı yıllık raporunu bugün basınla paylaştı. 2015 yılında açıklanan davalara bakıldığında Türkiye 87 dava ile 119 davası açıklanan Rusya’nın ardından geliyor. 3. sırada ise 84 dava ile Romanya bulunuyor. AİHM'nin en büyük sorunu kararların uygulanmaması. Hâli hazırda uygulanmayan 11 bin kesinleşmiş karar bulunuyor.

AİHM’nin açıkladığı 2015 yılı raporuna göre Türkiye ifade özgürlüğü ihlallerinde yine ön sıralarda yer alıyor. 2014 raporuna göre Türkiye tek başına üye devletlerin 46'sının toplamından daha fazla ifade özgürlüğü ihlali işlemişti. 2015 rakamlara göre oran biraz düşmüş görünüyor fakat 47 üye ülkede işlenen ifade özgürlüğü ihlallerinin 3’te birini tek başına Türkiye işlemiş olarak görülüyor. 47 üye devlet için 2015'te ifade özgürlüğü ihlali kararı verilen 28 davanın 10'unda Türkiye mahkum oldu.

AİHM’de 64 bin 850 davanın yüzde 21'i Ukrayna, yüzde 14'ü Rusya yüzde 13'ü Türkiye yüzde 11'i ise İtalya aleyhine açılmış. Türkiye'nin AİHM'deki 8 bin 450 davasından 6 bin 656'sı, yani yüzde 79'u henüz ilk incelemeden geçmedi, yani henüz yargıçların önüne dosyalar gelmdi.

Türkiye’nin en fazla hak ihlali yaptığı madde ise adil yargılama hakkı ihlaller. Türkiye'nin mahkum olduğu 87 davanın 20’si adil yargılama 14 tanesi ise dava sürecinde etkili soruşturma yapılmamasından kaynaklanıyor.

AİHM’NİN EN BÜYÜK SORUNU KARARLARIN UYGULANMAMASI

Avrupa Konseyi'ne üye 47 devletin imzaladığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereği, AİHM kararları uygulamak zorunda. Karaların uygulanıp uygulanmadığını Bakanlar Komitesi denetliyor. Komitenin son açıklamalarında 17 devletin kararları uygulama oranını “endişe verici” olarak nitelendirmişti. Halihazırda üye devletlerin uygulamadığı karaların sayısı 11 bin’e ulaşmış durumda. En sorunlu ülkeler ise Rusya, Türkiye, Ukrayna ve Romanya olarak gösterildi.

AİHM yeni Başkanı Guidio Raimondi, AİHS’nin (kararların üye devletleri bağlayıcılığı) 46. maddesini hatırlatarak, bu ülkelerin kendileri sistemin dışına ittikleri uyarısında bulunmuştu.

Rusya, Aralık ayında mecliste aldığı kararla, AİHM'nin Rusya ile ilgili kararlarını kendi Anayasa Mahkemesi'nin denetimine açmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.