Header Ads

2. Ankara Katliamı: Bomba yüklü araçla saldırıda 28 kişi öldü, 61 kişi yaralandı


cha/afp

Ankara'da askeri servis araçlarının geçişi sırasında büyük bir patlama meydana geldi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ankara'daki patlamada 28 kişinin hayatını kaybettiğini, 61 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Patlama, Genelkurmay Başkanlığı yakınlarında, askeri lojmanlar bölgesinde gerçekleşti. Ankara'nın büyük bölümünden duyulan patlamanın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden de duyulduğu belirtildi.

Askeri araçlara yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrası araçlar, alev aldı. Çevredeki vatandaşlar, patlamanın şokunu yaşadı. Kimi vatandaşlar ise gözyaşlarına boğuldu. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye aracı sevk edildi. Yaşanan karmaşadan dolayı ambulans ve itfaiye araçlarının ilerlemesi zorlaştı. 112 Acil Sağlık ekipleri, yaralılara ilk müdahaleyi gerçekleştirdi.

Alev alan araçlarda zaman zaman ufak çaplı patlamalar yaşandı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ankara'daki patlamada 28 kişinin hayatını kaybettiğini, 61 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, Ankara’da akşam saatlerinde askeri servis araçlarına yönelik bombalı saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Patlamayla birlikte ambulansların olay yerine sevk edildiğini aktaran Kurtulmuş, 32 ambulansla yaralıların taşınması işleminin yapıldığını söyledi. Kurtulmuş, “Ayrıca, çok kısa süre içerisinde olay yeri kontrol altına alındıktan sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcımızın başkanlığındaki 7 kişilik bir savcılar heyeti tarafından da soruşturmaya başlandı. Olay yerindeki en ufak, en ince detayına kadar bütün bulgular titizlikle inceleniyor. Saldırının kimin tarafından gerçekleştirildiğine dair bir bilgi bulunmuyor.” şeklinde konuştu. Otopsi çalışmalarına başlandığını belirten Kurtulmuş, kimliklerin kısa bir süre içerisinde kimliklerin ortaya çıkacağını belirtti.

Kurtulmuş, şöyle devam etti: “Bu tür olaylar sırasında maalesef ilk andan itibaren maalesef bir takım bilgi kirliliği şebekeleri ortaya çıkıyor. Ortalığı bilgileri kirleterek, vatandaşlarımızı korku ve panik içerisine iletmeye gayret ediyorlar. Bu çerçevede zaman zaman Ankara’da başka bombaların patladığı şeklinde bir takım görüşler sosyal medya üzerinde dile getiriliyor. Bu akşam Ankara’da ikinci bir patlama oldu, ama o bir bomba patlaması değil. Güvenlik güçlerimizin şüpheli gördükleri bir paketi infaz etmesi, yok etmesi sırasında ortaya çıkan bir patlamaydı.” ifadelerini kullandı.

Kurtulmuş, olayın aydınlatılması için çalıştıklarını, kimsenin endişe etmemesi gerektiğini aktardı. Saldırının sadece orada servis otobüslerindeki askeri personele yapılmış bir saldırı olmadığını kaydeden Kurtulmuş, “Saldırı milletimizin tamamına karşı yapılmış, alçakça, şerefsizce, haince, sinsice yapılmış bir saldırıdır. Sadece saldırıyı yapanlar değil, o saldırıyı yapanları maşa olarak kullananlar. O saldırıyı planlayanlar. Bu saldırının arkasındaki bir takım istihbarat desteklerini, lojistik desteklerini, silah ve mühimmat desteklerini ve hatta siyasal destek verenleri de lanetlediğimizi çok açıkça ifade ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Bu saldırılar karşısında her zamandan daha fazla milli birliğe ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyle devam etti: “22 Temmuz’dan buyana olanları hep beraber izliyoruz. Dünyanın bir karanlık merkezinden ortak şekilde emirler alırcasına, eş zamanlı olarak harekete geçirilen bir terör heyulasıyla karşı karşıyayız. Çok taraflı, çok yönlü ve bir çok terör örgütünü sahada eş zamanlı olarak kullanabilen bu terör çeteleri, önce Suruç’ta sonra Ankara Gar’ındaki, arkasından İstanbul’daki patlamayla Türkiye’ye göz dağı vermeye çalışıyor. Milletimizi terörün kıskacı ve sarmalı içerisinde bir bataklığa sürüklemeye çalışıyor.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, askeri servis aracına yönelik saldırıyı lanetlediğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, saldırıyla ilgili yaptığı açıklama şöyle; "Ankara’da görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına yönelik, bu akşam saatlerinde gerçekleyen terör saldırısını lanetliyorum. Terör saldırısını gerçekleştirenler ve saldırının arkasındaki karanlık güçler, milletimizin dayanışma ve birlik duygusunu aşamayacak. Türkiye Cumhuriyetimiz ve tüm vatandaşlarımız, bu hain saldırıyla ulaşılmak istenen hedefin karşısında kararlılıkla duracaktır.

Cumhuriyetimizin başkenti Ankara’nın merkezinde gerçekleşen terör saldırısının, tüm detaylarıyla aydınlatılması konusunda, kurumlarımızın üstlerine düşen görevi titizlikle yerine getireceklerine duyduğum inancı vurguluyor, bu alçak saldırıda hayatını kaybeden Türk Silahlı Kuvvetleri personelimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Terör şehitlerimizin ailelerine, sevenlerine, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve tüm milletimize başsağlığı dileklerimi iletiyorum."

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'da meydana gelen saldırıyı kınadığını söyledi.

HDP Eş Genel Demirtaş, Twitter hesabından patlamaya ilişkin açıklama yaptı. Demirtaş, "Ankara'daki acımasız saldırıyı kınıyor, hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum." ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.