Header Ads

ABD Dışişleri Bakanlığı: YPG’ye desteğimiz sürecek

cha

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Ankara’daki saldırının açık bir terör eylemi olduğunu ancak sorumlularını doğrulama ya da reddetme gibi bir pozisyonda olmadıklarını kaydetti. Kirby, YPG’nin IŞİD ile savaşan en etkili grup olduğunu iddia ederek desteklerinin süreceğini ifade etti.

Kirby, günlük basın toplantısında gazetecilerin konuya ilişkin sorularına cevap verdi. Kirby, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak saldırıdan dolayı taziyelerini ilettiğini ifade etti.

Terör eylemi konusunda soruşturmanın devam ettiğini ve saldırının sorumlusu olarak YPG’nin gösterilmesinin kendileri adına “ucu açık bir soru” olduğunu kaydeden Kirby, “Öyle ya da böyle sorumluluk isnat edecek pozisyonda değilim” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin dünyadaki diğer ülkeler gibi teröre karşı kendini savunma hakkı olduğunu belirten Kirby, “Saldırıdan sorumlu olduğunu söyledikleri kişilerin üstlerine gitmeleri gerektiğini düşünüyor musunuz?” şeklinde bir soru üzerine, Türkiye'nin bunu kendi topraklarında yapması gerektiğini savundu. Kirby, “Kendi topraklarında kendilerini terör saldırılarından koruma hakkına sahipler” dedi. Sınır ötesi konusunda YPG’ye kendilerini dizginlemeleri, Türkiye’ye ise top atışını durdurmaları çağrısı yaptıklarını hatırlattı.

ABD'nin NATO müttefiki ve IŞİD’e karşı koalisyonun kilit desteçisi Türkiye’yle yakın işbirliğine devam edeceğini kaydeden Kirby, YPG’ye karşı desteklerinin ise süreceği mesajını verdi. Kirby, “Suriye’de IŞİD ile mücadele eden en güçlü savaşçıların Kürtler olduğundan şüphe yok. Geçmişte IŞİD’e karşı operasyonları esnasında koalisyon tarafından havadan desteklendiler. IŞİD’e karşı mücadele devam ettiği sürece bu koalisyon desteği sürecek” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.