Header Ads

2. Ankara Katliamı’nda 28 kişiyi öldüren Abdulbaki Sömer için Van’da taziye düzenlendi


haber-foto: Ahmet Görçüm/cihan haber ajansı

Ankara’da 28 kişinin öldüğü saldırıyı üstlenen TAK'ın ismini açıkladığı Abdulbaki Sömer (Sönmez) için Van’da taziye kuruldu. Taziyede konuşan Abi Nuri Sömer, fotoğrafın 2005 yılından sonra kayıplara karışan kardeşine ait olduğunu söyledi. PKK'nın bir kolu olan TAK, eylemcinin ismini Abdulbaki Sönmez diye açıklamıştı. Ancak ailenin soy isminin Sömer olduğu belirtildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı, Suriye'den sızan YPG mensubu Salih Neccar'ın işlediğini açıklamıştı. PKK'nın uzantısı TAK ise 3 gün sonra, saldırıyı, üyeleri Abdülbaki Sönmez'in gerçekleştirdiğini iddia etmişti. Bu açıklama üzerine Sömer'in Van'daki babası Musa Sömer soruşturma kapsamında Ankara'ya götürüldü. DNA örneği alınan Baba Sömer'in tanık olarak verdiği ifadede 'saldırgan' olarak yayınlanan fotoğraftaki kişinin oğlu olduğunu söylemişti.

Diğer yandan dün öğle saatlerinde ailenin yaşadığı Van merkez ilçelerinden İpekyolu Şehit Fırat Mahallesi'nde taziye kuruldu. Sömer ailesi, Yukarı Esentepe Camii'nde kurulan taziyede başsağlığı dileklerini kabul etti. Camide bulunan kolonlara TAK’ın paylaştığı fotoğraflar asıldı.

Aile adına taziyeleri kabul eden Abdulbaki Sömer’in abisi Nuri Sömer, “Fotoğraflardaki benim kardeşim. 1989 doğumlu. 2005 yılında kayboldu. Babam savcılığa kayboldu diye başvurdu. O günden beri hiç haber alamadık. Cenazesi daha gelmedi. Cenazeyi almak istiyoruz. Cenazenin nerede olduğunu bilmiyoruz. Daha başvuru yapmadık. Ama cenazeyi alacağız. Onun olayı yapıp yapmadığını tam bilmiyoruz.” dedi.

Babasının dün akşam ifade verdikten sonra Van’a geldiğini belirten abi Sömer, “Bugün yine babamı emniyetten aradılar. Gelmesini istediler. Şu an yine karakolda. Babam bir akşam orada kaldı. Ona çok iyi davranmışlar. Biraz rahatsızlığı var zaten. Emniyet babama ilk belirtilere göre o olduğunu söylemişler. Ama kesin bilgi DNA ile kesinleşecek.” ifadelerini kullandı.

Evrensel'in Dicle Haber Ajansı'nı kaynak gösterdiği habere göre de taziyeye dün de HDP Van Milletvekili Tuba Hezer ile DBP, HDP ve MEYA-DER yöneticilerinin yanı sıra bini aşkın kişi katıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.