Header Ads

Apple: FBI’ın iPhone şifresini kırmak için yardım istemesi ABD Anayasası'na aykırı

cha

Teknoloji devi Apple, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından hakkında açılan davaya savunma dilekçesi ile cevap verdi. Apple, dilekçede FBI’In iPhone şifresinin kırmak için yardım istemesinin ABD Anayasa’sına aykırı olduğunu söyledi. Bir Amerikan şirketinin, hükümetin emrini yerine getirmesinin daha önce 'emsali görülmemiş' bir durum olduğunu belirtti.

Apple, FBI'ın San Bernardino'daki terör saldırısını düzenleyenlerden Syed Farook'a ait iPhone'un şifresini kırma talebini kabul etmeyince konu mahkemeye taşınmıştı.

Apple, mahkemeye verdiği dilekçesinde özellikle ABD Anasayası’nın 1. ve 5. ek maddelerini hatırlatarak “Apple’ın özgürlük ifadesi ihlal ediliyor ve hükümet tarafından keyfi olarak özgürlükten yoksun bırakılıyor” dedi.

Apple dilekçede “Hiçbir federal yasa, bir savcının Apple ve diğer şirketlerin hükümetin adli tıp laboratuvarı gibi zorla çalışması talebine izin vermiyor.” ifadesine yer verdi.

Amerikan şirketi, FBI’ın Kongre ve Amerikalıların engellediği bir gücü mahkeme yoluyla elde etmeyi deneyerek insanların temel güvenlik ve gizlilik haklarını ihlal ettiği savunmasında bulundu.

Apple, FBI ve Adalet Bakanlığının avukatları 22 Mart'ta duruşmada karşı karşıya gelecek. Bu duruşmadan önce, Apple ve FBI yetkililerinin 1 Mart’ta ABD Temsilciler Meclisi'nde şifre konusunda düzenlenecek oturuma katılacakları bildirildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.