Header Ads

Artvin'deki maden karşıtı eyleme binlerce kişi katıldı

Doğan Olcabay/cha

Artvin Cerattepe’de madencilik faaliyetlerine yönelik eylemler devam ediyor. Hukuki süreç devam ederken Cerattepe'ye giden maden şirketine karşı tepki gösteren binlerce Artvinli, yaptıkları basın açıklamasıyla direnişlerini sürdüreceklerini belirtti.

Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde başlatılmak istenen madencilik faaliyetlerine karşı Artvin halkı, direnişe devam ediyor. Artvin otoparkı önünde toplanan binlerce kişi, sloganlar atarak, Çevre Bakanlığı ve Orman Bakanlığı'na tepki gösterdi. Eylemciler, 'Direne direne kazanacağız', 'Katil şirket Artvin'i terket', 'Vali istifa', 'Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez' şeklinde sloganlar attı. Burada grup adına basın açıklamasını Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan okudu.

'YAKLAŞIK 250 GÜNDÜR HİÇBİR ŞİDDET VE SÖYLEME KARIŞMADIK'

Şiddete karşı olduklarını dile getiren Nur Neşe Karahan, "Ülkemiz ve değerli kamuoyu bilmektedir ki; biz burada sadece Cerattepe’yi, Artvin’i, ormanlarını, canlılarını değil; bir ülkenin kuşatılmışlığa, sömürülmeye ve yok edilmeye karşı onurunu da koruyoruz. Dünyaya birlik olmanın, memleket sevgisi ve vatan savunmasının her türlü kişisel çıkar ve ideolojinin üstünde olduğunu da haykırıyor, 20 yıldır bunu kanıtlıyoruz. Yaklaşık 250 gündür hiç bir şiddet ve söyleme karışmadan yaşamımızı elbirliği, gönül birliği ile savunuyor, bir vatan nöbetini sermayeli eşkiyaya karşı tutuyoruz. Ancak bu soylu süreç ve güçlü zincir, geçtiğimiz pazartesi günü 7 ilin güvenlik güçlerinden oluşan bir ordu ile kırılmak istendi." şeklinde konuştu.

'SERMAYENİN NE KADAR ACIMASIZ VE YOK EDİCİ OLDUĞUNU GÖSTERDİLER'

"Ellerinde taş, sopa, şişe, bıçak, silah, pankart, afiş; ağızlarında birileri gibi küfür, kötü bir söz, slogan ya da itham olmayan, kalplerinde sadece Artvin ve yurt sevgisi olan insanlarımıza tarihte görülmemiş bir saldırı yapıldı." diyen Karahan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Sadece bilimsel kriterleri ve Artvin sevgisini ölçü almış bir çevre eylemine plastik mermiler ve ölçüsüz biber gazı ile yapılan saldırı, kendi halkına yapılmış tarifi mümkün olmayan bir şiddet gösterisidir. Bu şiddet gösterisi, Artvinlilere ve kamuoyuna, haksız edinilmiş ve büyütülmüş sermayenin ne kadar acımasız ve yok edici olduğunu bir kez daha göstermiştir."

'GÜVENLİK KURUMLARI, MADEN ŞİRKETİNİN ELEMANI GİBİ DAVRANDI, HAŞERE GİBİ GAZA MARUZ KALDIK'

Güvenlik güçlerinin davranışlarına da tepki gösteren Karahan, "Yeşil Artvin Derneği ve tüm Artvinliler, 20 yıldır olduğu gibi yine hukuksal zeminden ayrılmayacaktır. Ancak bizi hukuktan ayırmak üzere kamu eliyle toplumsal gerginlikler yaratma çabaları çok açık olarak görülmektedir. Ülkemizdeki güvenlik kurumlarının maden şirketinin elemanı gibi davranması, halkını bir haşere gibi zehirli gaza maruz bırakması, çoluk çocuk, genç yaşlı demeden acımasızca davranması, insanı ve doğayı hiçe saydığının, halkın yanında değil para babalarının yanında saf tuttuğunun en açık göstergesidir." ifadelerini kullandı.

Bakanların madenle ilgili açıklamalarına da değinen Karahan, "Orman Bakanı ve Çevre Bakanı'nın Tv’lere çıkıp 'burası diğer madenlerden farklı olacak', 'bu olayları şu parti bu örgüt planlıyor' demesi ise düpedüz bir alçaklık hikayesidir. Hukuki süreci devam eden, keşif için mahkemeden tarih alınmasını beklerken büyük bir saldırı ile Cerattepeye çıkılması, düpedüz hukukun yine yok edilmesidir. Geçmişte Cerattepe'de madenciliğe karşı olan Artvinli bir bakanın ise 'şimdi teknoloji gelişti, durum değişti' demesini ise anlamakta güçlük çekiyoruz. Kaldı ki hangi teknoloji değişti de... Maden çıkarma teknolojileri on yıllardır aynıdır ve yüz yıllardır sömürge madenciliği olarak uygulanmaktadır." açıklamasında bulundu.

Başkan Karahan, açıklamasının sonunda tüm destek verenlere teşekkür etti.

Yeşil Artvin Derneği avukatı Bedrettin Kalın ise mücadeleden vazgeçmediklerini belirttiği konuşmasında, "Bazen daha güçlü başlamak için bir adım geri atmak doğru olabilir. Bugün bir adım geriye atmış olabiliriz ama daha güçlü çıkacağız." diye konuştu.

Mücadelenin Türkiye genelinde yankı bulduğunu aktaran Kalın, mücadelelerinin hız kesmeden başarıya ulaşana kadar devam edeceğini ifade etti.

Basın açıklamasının ardından pankartlarla yürüyüşe geçen maden karşıtları, valilik binasının önüne gelince, uzun süre 'vali istifa' sloganları attı. Daha sonra tekrar yürüyüşe devam eden eylemciler, olaysız bir şekilde dağıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.