Header Ads

CHP sözcüsü Böke: Siz halkın mı, yoksa Cengiz Holding'in mi hükümetisiniz?

sputnik/haberturk

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, Artvin Cerattepe'de yargı kararının hiçe sayıldığını söyledi. 7 ilden yığılan güvenlik güçleri ile vatandaşlara kendi topraklarında baskı yapıldığını belirten Böke, "İnsanlar kendi şehirlerine sokulmuyor. Bu AKP'nin bir talan iktidarına dönüştüğünün somut göstergelerinden biri daha" dedi.

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ile birlikte partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Böke, bugün Artvin'de ve Artvin'e giden yollarda bir kez daha AKP iktidarı tarafından bir doğa, demokrasi ve hukuk katliamı yaşandığını belirtti. Böke, "Bölge milletvekillerimiz Artvin halkı ile omuz omuza bu katliama direniyor. Özkoç, Artvin'den son gelen ve durumu yerinde gözetleyen arkadaşımız" ifadelerini kullandı.

‘EN TEMEL DEMOKRATİK HAKLAR YOK SAYILIYOR'

CHP Sözcüsü, "Şu anda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Türkiye'nin dört bir yanından gelen insanlarımız Artvinliler Türkiye'nin bir kentine kendi kentlerine AKP iktidarı tarafından sokulmuyorlar. Bu hukuksuz yasaklama kararı ile hükümetin valisi, vatandaşların Artvin'e girmesine engelliyor. Toprağına, ormanına sahip çıkmak isteyen insanların en temel demokratik hakları yok sayılıyor, bununla birlikte seyahat özgürlüğü de engelleniyor" diye konuştu.

‘HAVUZ MEDYASI HAKARETLER YAĞDIRIYOR'

Artvin'de yargı kararının hiçe sayıldığını anlatan Böke, sözlerini şöyle sürdürdü: "7 ilden yığılan güvenlik güçleri ile vatandaşlara kendi topraklarında baskı yapılıyor. İnsanlar kendi şehirlerine sokulmuyor. Kendi yaşam haklarını ve doğalarını savunmaktan alıkonuluyorlar. Bu AKP'nin bir talan iktidarına dönüştüğünün somut göstergelerinden biri daha. 2012 yılında önce Cerattepe gibi bir doğa harikası AKP tarafından maden yapılmak için ihaleye açılıyor. Sonra kitabına uydurularak bir ÇED raporu çıkartılıyor. Rize İdare Mahkemesi bu raporu iptal ediyor. Bu karar Danıştay'da temyiz aşamasında şu anda. Ancak yürütmeyi durdurma kararı ve yerel mahkemenin bir kararı var. Bu kararı veren hakimler sürülüyor. Mahkeme kararını yok saymak üzere idari bir kararla yargı aşaması sürdüğü halde yeni bir ÇED raporu düzenleniyor. Bu son hukuksuz ÇED raporunun iptali için 751 kişi tarafından Türkiye'nin en büyük çevre davası açılıyor. Vatandaşlarımız Artvin halkı doğayı topraklarını, vatanlarını ve kendi yaşam haklarını AKP'nin bu talan iktidarına karşı korumak için seferber olmuş direniyorlar. Ancak bu kez de hukuktan sonra karşılarına polis, jandarma çıkıyor. Bu hukuksuz işi hangi şirket üstleniyor. Millete küfretmesiyle bilinen AKP'nin talan iktidarının temsilcilerinden Cengiz Holding. Bir yandan da yandaş şirketler tarafından beslenen havuz medyası toprağı, vatanı, milleti için direnen yurtsever Artvinlilere hakaret yağdırıyor. Yandaş şirketin beslediği medya saldırıyor. Yandaş şirket hükümetin polisi ile jandarma ile valisi ile el ele vererek doğayı yok ederek bu talan düzenine para kazandırmaya çalışıyor."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.