Header Ads

Çocuklara yönelik cinsel istismarda patlama: Açılan dava sayısı yüzde 697 arttı

Vedat Denizli/cha

Çocukların cinsel istismarı çerçevesinde açılan dava sayısı 2006 yılında 2 bin 414 iken, 2011 yılında açılan dava sayısı 16 bin 827'ye yükseldi. Adalet Bakanlığı verilerine göre çocuklara yönelik cinsel istismar davalarında yüzde 697'lik artış yaşandı. Resmî olmayan istatistikler ise Türkiye'de her 3 kız çocuğundan 1'inin ve her 5 erkek çocuğundan 1'inin cinsel istismara maruz kaldığını gösteriyor.

Liseli Cansel’in cinsel istismarı ve sonrasında intiharı ile çocuklara yönelik istismar konusu toplumun yeniden gündemine geldi. Günümüzde sadece Jandarma sorumluluğundaki bölgelerde 1.449 çocuğun kayıp olduğu ifade edilirken, son 4 yıl içinde resmî kayıtlara geçen ‘çocuk gelin’ rakamının 181 bine ulaştığı belirtiliyor. Adalet Bakanlığı verilerine göre ise Türk Ceza Kanunu'nun, içinde çocuklara yönelik tecavüz eylemine de yer verilen, ‘Çocukların cinsel istismarı’ başlıklı 103'üncü maddesi çerçevesinde açılan dava sayısı 2006 yılında 2 bin 414 iken, 2011 yılında bu sayı 16 bin 827'ye yükseldi. Bu kapsamda açılan davalarda yüzde 697'lik artış söz konusu. Uluslararası Çocuk Merkezi'nin verilerine göre ise Türkiye'de Ocak 2010 ile Kasım 2013 arasında 377 çocuk cinsel istismara uğradı. Resmî olmayan istatistikler Türkiye'de her 3 kız çocuğundan 1'inin ve her 5 erkek çocuğundan 1'inin cinsel istismara maruz kaldığını ortaya koyuyor.

‘TÜRKİYE’DE DEVLET ELİYLE YA DA İHMALİNDEN BİR YILDA 633 ÇOCUK ÖLDÜ’

Son günlerde çocukların maruz kaldığı şiddet olaylarına cinayetlerin de eklenmeye başlandığı ifade ediliyor. 2014 yılının başından bu yana 13 çocuk ölü bulundu. Bu çocuklardan 4'ünün canice öldürüldüğü kesinleşirken, diğer çocuklardan 4'ünün bedeni havuz ve su kuyularında, 3'ü dağlık alanda, 1'i ise inşaatta bulundu. Çocuk Hakları Merkezi'nin Türkiye'de Çocuğun Yaşam Hakkı 2013 Raporu'na göre 2013 yılında Türkiye'de devlet eliyle ya da ihmalinden 633 çocuk öldü, iş kazaları nedeniyle ise 89 çocuk hayatını kaybetti.

ANAYASA’YA GÖRE DEVLET, ÇOCUKLARI HER TÜRLÜ İSTİSMARDAN KORUMALI

Anayasa'nın 41'inci maddesinde devlete, açık şekilde, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alma görevi verilmiştir. Ayrıca, Türkiye adına 25 Ekim 2007 tarihinde imzalanan ve 25 Kasım 2010 tarihinde 6084 sayılı Kanun'la onaylanan Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi uyarınca taraf ülkeler çocukların cinsel sömürü ve istismarını engellemek ve bununla mücadele etmek, cinsel sömürü ve istismara maruz kalan mağdurların haklarını korumak ve bu alanda ulusal ve uluslararası iş birliğini geliştirmek için etkin tedbirler almakla yükümlü.

CHP, MECLİS ARAŞTIRMASI ÖNERGESİ VERDİ

CHP, “Türkiye'de çocuklar tecavüze uğrarken, canice cinayetlere kurban giderken, küçücük bedenleriyle evlenmeye ve çalıştırılmaya zorlanırken ülke yönetimini tek başına elinde bulunduran, Mecliste çoğunluğa sahip iktidar partisinin hiçbir girişimde bulunmaması beklenemez, kabul edilemez” diyerek konunun araştırılması için bir önerge verdi. CHP, TBMM Başkanlığı’na ‘Çocuk cinayetleri ve çocukların uğradığı her türlü şiddet, cinsel istismar, saldırı ve sömürü olaylarının önlenmesi için alınması gereken acil tedbirlerin belirlenmesi’ amacıyla Meclis araştırması açılması için önerge verdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.