Header Ads

Davutoğlu: Azez'in düşmesine izin vermeyeceğiz. Kırım Ukrayna'nın bir parçasıdır

cha/sputnik/haber7

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya’nın Suriye üzerinden Türkiye’ye Ukrayna üzerinden de Avrupa’ya mesaj vermek istediğini belirtti. Davutoğlu, Salih Müslim'in ‘Geri adım atılmayacak’ açıklamasıyla ilgili “Geri adım atılmayacak denmesinin anlamı yok. YPG Azez'den uzaklaştırıldı. Azez'in düşmesine izin vermeyecegiz" dedi.

Ukrayna’ya resmi ziyaret için gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, uçakta gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Davutoğlu YPG'nin Azez'den uzaklaştırıldığını, örgütün Fırat'ın batısına geçişine izin vermeyeceklerini söyledi. Davutoğlu, eğer YPG çekilmezse daha sert cevap vereceklerini ifade etti. Davutoğlu, YPG’yi önce uyardıkları ancak Azez’e bir kilometre yaklaştıklarında müdahale ettiklerini dile getirdi.

Davutoğlu, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptıkları görüşmede YPG’nin ilerlemesi durumunda sert karşılık vereceklerini ifade ettiğini belirtti.

Davutoğlu, Rusya’nın Ukrayna ve Suriye üzerindeki hamlelerinin hem Türkiye hem de AB'ye yönelik olduğunu Merkel’in de bunu kabul ettiğini dile getirdi. Ahmet Davutoğlu, bundan dolayı Türkiye ile AB ilişkilerinde son dönemlerde yakınlaşma yaşandığını hatırlattı.

Salih Müslim'in "geri adım atılmayacak” sözünün bir anlam ifade etmediğini kaydeden Davutoğlu, YPG'nin Fırat'ın batısı Afrin'in doğusuna geçmeyeceğini tekrarladı. YPG'nın Miniğ Havalanı'nı almasına yönelik soruya da cevap veren Davutoğlu "çekilmezlerse o havaalanı kullanılmaz hale gelecek" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, YPG'nin Cenevre görüşmelerine katılması tartışmalarıyla ilgili “YPG masaya rejim safında gelebilir ama muhalefet safında değil" dedi.

“Ukrayna’ya ilk kez gittiğini söyleyen Davutoğlu, Suriye ile Ukrayna’daki krizin benzerlik gösterdiğini ifade etti. Rusya’nın agresif bir tutum izlediğini dile getiren Davutoğlu, Moskova’nın Suriye üzerinden Türkiye’ye Ukrayna üzerinden de Avrupa’ya mesaj vermek istediğini dile getirdi.

Davutoğlu, Rusya’nın 2013 yılında Suriye rejimine verdiği desteğin sorgulanmaması üzerine Moskova'yı Kırım'ın ilhakı ve Ukrayna’daki tutumu konusunda cesaretlendirdiğini vurguladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu mevkidaşı Arseniy Yatsenyuk ile ortak basın açıklaması yaptı.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

Kırım Ukrayna topraklarının bir parçasıdır. Rusya'nın Ukrayna ve Suriye'deki saldırgan tavrına karşı ortak bir tavrı benimsiyoruz.

Rusya, rejim ve YPG Suriye'de insanlık suçu işliyor. Kazanım elde etmek için uluslararası hukuku açık bir şekilde ihlal ediyor.

SOVYETLER BİRLİĞİ DÖNEMİ BİTMİŞTİR

Buradan Rus yetkililere ifade etmek isteriz ki, Sovyetler Birliği dönemi 25 yıl önce bitmiştir. Bu dönemi tekrar canlandırmaya çalışmak Rusya için de hayırlı sonuçlar doğurmaz. Bu tür maceralar Rus halkının da benimsediği bir şey değildir.

Türkiye güvenlik güçlerinden hiçbir unsur şu anda Suriye'de değildir. Türkiye Suriye'de hiçbir zaman işgalci olmamıştır. Suriye rejimi bilmelidir ki yabancıları çağırıp kendi halkını bombalatan hiçbir rejim ayakta kalmaz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.