Header Ads

Dışişleri Bakanlığı: ABD, Türkiye ve PYD'yi aynı kefeye koydu

dw türkçe foto: reuters

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin açıklamalarına tepki gösterdi. Bakanlık sözcüsü, ABD'nin Türkiye ve PYD'yi aynı kefeye koyduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin PYD ve Türkiye'nin top atışlarını durdurmasına yönelik çağrısına Ankara'nın tepkisini dile getiren Türk Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, “Kirby’nin müttefiki Türkiye ile bir terör örgütünü aynı kefeye koyan açıklamalarını hayretle karşıladık” dedi.

Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunan Bilgiç, Türkiye’nin, terörden çok çeken bir ülke olarak terörle mücadele için yaptıklarının ortada olduğunu kaydetti.

Kirby'nin açıklamalarını protesto ettiklerini belirten Bilgiç, PYD'nin PKK ile irtibatı olduğunu vurgulayarak Türkiye'yi ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a PYD ve PKK ilişkisine ilişkin belge ve dökümanların verildiğini de belirtti.

Bilgiç, PYD’nin Azez bölgesi ve ılımlı muhalefete saldırmasının da kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Kirby hafta sonu yaptığı açıklamada hem Türkiye'den hem de Kürt güçlerinden çatışmayı bir kenara bırakmalarını ortak düşman IŞİD'e yoğunlaşmalarını istemişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.