Header Ads

Hatay'da sınırdan geçmeye çalışanlara müdahale eden asker Mustafa Uygun boğazı kesilerek öldürüldü

dha/evrensel

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde sınırdan geçmeye çalışan şahısları önlemeye çalışan uzman çavuş Mustafa Uygun boğazı kesilerek öldürüldü.

Hatay Valisi Ercan Topaca, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek Piyade Sözleşmeli Er Mustafa Uygun’un öldüğü olayın detayları hakkında bilgi verdi.

Topaca, şunları söyledi:

"Olay 19.15 civarında, Güveççi Hudut Karakolu’nun çok yakın bir noktasında meydana geldi. Askerimiz, kaçak sınır geçişi yapmak isteyenlere müdahale ederken biraz ormanlık ve çalılık alana doğru orada askerimizin şehit edildiği anlaşıldı. Olayın hemen arkasından konunun araştırılmasıyla ilgili adli ve idari çalışmalar başlatıldı. Bir takım tedbirler de almak suretiyle faillerin bulunması için arama tarama faaliyetleri başlatıldı. Olayın aslının insan ticareti yapanlar vasıtasıyla işlenen bir cinayet olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü o bölge gerek Suriye gerek Türkiye tarafında bu tür faaliyetleri yapmak isteyen çok sayıda kişinin olduğu bir bölgedir."

Yasa dışı geçişleri önlemek amacıyla çeşitli tedbirler alındığını belirten Topaca, bu kapsamda sınırın bir kısmına duvar örüldüğünü ancak duvar olmayan yerlerden veya duvara merdivenler dayayarak atlamaya çalışan çok sayıda insan olduğunu söyledi.

Sınırda her gün ortalama 500 kişinin yakalandığını ifade eden Vali Ercan Topaca, şöyle devam etti:

"Tabi bu kadar geniş sınır içerisinde ormanlık alanlardan da zaman zaman boşluklardan yararlanarak Türkiye tarafına geçişler var. Geçişler insan ticareti yoluyla oluyor. Suriye tarafında bu işi organize eden bir ekip var. Onları da takip ediyoruz. Onlara destek olan Türkiye tarafından da bazı kişilerin olduğunu biliyoruz. Bu olayda da bunların bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bu kapsamda dün akşamdan beri yapılan çalışmalarda, olayla ilgili olduğunu düşündüğümüz 4 kişi gözaltında, sorguları devam ediyor. Askerimizin silahını da alıp gitmişlerdi. Sabahki arazi aramasında silah bulundu. Onun bulunması önemli bir delil olacaktır. Bütün boyutlarıyla konu inceleniyor."

Sosyal medyada sınırda görev yapan askerlerin Suriye’den gelen sivilleri taciz ettiğine dair asılsız paylaşımlar yapıldığını belirten Topaca, bu konuda kamuoyunun sorumlu davranması gerektiğini söyledi.

Güveççi karakolundaki askerlerin bir süredir Twitter’daki bazı hesaplar tarafından hedef gösterilerek tehdit edildiği ortaya çıkmıştı.

Olayla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yapılan açıklamada şunlar denildi:

"14 Şubat 2016 tarihinde saat 19.15 sularında Hatay/Yayladağı Görentaş Hudut Karakolu’nda görevli unsurlarımız, Suriye sınırından Türkiye’ye yasadışı hudut geçişinde bulunan bir gruba müdahale etmiş, çıkan çatışmada kahraman bir silah arkadaşımız olay yerinde şehit olmuştur. Kahraman şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur"

Piyade Sözleşmeli Er Mustafa Uyğun için Hatay Serinyol 121’inci Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı’nda askeri tören düzenlendi. Törenin ardından cenaze aracına konulan askerin cenazesi, götürüldüğü Hatay Havalimanı’nda bekleyen askeri kargo uçağıyla memleketi Denizli’ye gönderildi. Denizli'ye getirilen Uygun için Delikliçınar Yeni Camii'nde askeri tören düzenlendi ve ardından Uygun'un cenazesi toprağa verildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.