Header Ads

Kitap önerisi: New York New York


http://www.idefix.com/kitap/new-york-new-york-tanju-akerson/tanim.asp?sid=BPPXFNDTUY4NH6Z23484

“Yaşlılar, özellikle büyük kentlerde yaşayanlar gençlere gizli bir kıskançlıkla fısıldarlar: “Siz çok ilginç şeyler göreceksiniz.” New York ise kıskanmaz. O, sokaklarından gelip geçenlere gökdelenleri gibi tepeden bakar. “Sizin göremeyeceğiniz ne olaylar olacak gelecekte. Onları ben yaşayacağım,” der. Çünkü New York dünyanın “ebedi genç” kentidir.”

New York’a farklı bir giriş yapmak istiyorsanız havadan ya da denizden değil karadan gidin.

Uçakla Kennedy Havaalanı yerine yolunuzu yarım saat daha uzatarak Washington’un Reagan National Havaalanı’na inin. Oradan metro ile tren garı Union Station’a geçin. Burada haftada iki gün, akşamları 7.30’da, New York’a Art Deco stili döşenmiş Orient Express’in minyatürü bir tren kalkar ve bu trende bir cinayet işlenir.

Ve siz yolcu olarak tren New York’a giderken katili bulmak zorundasınızdır.

 Neredeyse yüz yıldır diğer tüm şehirlerin yüksekliğine öykündüğü bir şehir New York.

Bunların pek çoğu artık yükseldi; sokakları insansız çehrelere, hemşerilerinin uyumadığı evleri otellere, esnafının anıları hediyelik eşyalara, tüm şehir devasa bir turistik mekâna, sıradan bir kent seviyesine düştü.

New York ise giderek anlatılır oldu; sadece galerileri, sergileri, tiyatroları, müzikholleriyle değil barları, lokantaları, şarküterileri, apartmanları, sokakları ve sigara dükkânlarıyla; hatta komşularının ve müşterilerinin arabaları çekilmesin diye park otomatlarına para atan ya da uzaya gömülmek isteyen insanlarıyla kıpır kıpır bir şehir yaşamın sayfalara döküldüğü bir öyküye dönüştü.New_York_New_York_vintage

New York’un artık şarkıları gibi öyküleri de var ama bir de öykülere tanıklık edenleri. Tanju Akerson da bu tanıklardan biri. Bu kitapla yaşamının bir bölümünden damıttığı insan manzaralarıyla anlatıyor New York’u.

Gökdelenlerin gölgesinde kalan her şeyin siyah beyaz bir fotoğraf karesine döndüğü New York’un rengarenk simalarını, cıvıl cıvıl öykülerini, uzak ama sıcak bir kültürü anlatıyor; hiç tanımadıklarınla dost olabilmenin sihrini gösterirken bir şehirde yalnız kalınamayacağını fısıldıyor.

Örümcek Adamlar, Yarasa Adamlar, Süpermenler dışındaki kahramanların rehberliğinde, gündelik hayatın içinden mevsim mevsim New York gezintileri…

http://www.idefix.com/kitap/new-york-new-york-tanju-akerson/tanim.asp?sid=BPPXFNDTUY4NH6Z23484

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.