Header Ads

Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na sorular: Saray'ın maliyeti ne? Kaddafi'nin verdiği ödül parası nerede?


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2014 yılında 1300 kamu kurumunun 850'sinin hesabının denetlenmediğini dikkat çekerek, 17-25 Aralık olayları üzerine Parlamento'nun yeterince gitmediğini söyledi.

2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı görüşmeleri TBMM Genel Kurulu'nda bugün saat 14.00 sıralarında başladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın sunumu ve AKP temsilcilerinin ardından bütçenin tümü üzerinden partisi adına görüşlerini aktarmak üzere 45. Bileşim 2. Oturumda kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öncelikle Hocalı katliamına değindi, CHP olarak her zaman Azerbaycan’ın yanında olacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu konuşmasının başında bütçelerin niye önemli olduğunu anlattı. Bütçelerin demokrasinin temel nirengi noktası olduğunu ifade eden CHP lideri, şunları kaydetti: “Doğan çocuk doğduğu andan itibaren vergi öder, millet vergi öder, toplayan hükümet nasıl harcanacağına karar veremez; TBMM’nin seçilmiş üyeleri verir. Buna biz ‘bütçe hakkı’, halkın hakkı diyoruz, onun için. Bütçeyi kesin hesap kanun ile birlikte ele alıyoruz. Bugüne kadar hükümete, parlamento bütçe yetkisi verildi. Ama bugüne kadar öngördüğü hedeflere ne kadar ulaşabildi onun da adı kesin hesaptır. Paraların nerelere harcandığı ikinci bir kanunla parlamentoya gelir. 78 milyon vergi ödüyoruz. Vatandaşın hakkı var. Ermenekli Recep ustanın, taşeron işçinin, mevsimlik işçinin, sınırlarımızı koruyan Mehmetçik'in hakkı vardır, sigortasız çalışanların hakkı vardı. Bütçeler bu kadar önemlidir. Bu kadar tartışmanın iktidar tarafından parlamentoya sokulması vahimdir. Parlamento bütçe hakkı budur. Bütçe hakkı asla devredilemez. Bu yetki millet adına parlamentoya verilmiştir.” izahını yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi’nin bütçe hakkı ile ilgili yaptığı tanıma dikkat çekti. Ödenek aktarımının kanunla yapıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şu rakamları paylaştı: “Yedek ödenek her bütçede olur. Olağanüstü bir durum çıkar hükümetin paraya ihtiyacı olur. Faciayı açıklıyorum size. 2012, yedek ödenek, yani bizim, bu parlamentonun verdiği yedek ödenek 665 milyon 250 bin lira. Peki gerçekleşen ne? 30 milyar 919 milyon lira. 45 kat. Parlamentonun iradesinin sıfırlandığı anlamına geliyor. Ne iradesi diyor kardeşim. 1 milyar koyarım, 5 milyar harcarım. Parlamentoyu at bir tarafa diyor.”

CHP Genel Başkanı, bir yürütme organının parlamentonun iradesini nasıl ayaklar altına aldığını sordu ve “Bana hesap vermeyen bir çağdaş demokrasi gösterin. Bunlar bilmezler emin olun. 1330 kamu kurumunun kaçı denetlendi Sayıştay tarafından? Sadece 480’i. 850’si denetlenmedi. Buraya 2014’ün kesin hesabı geliyor, 850 kamu kurumu denetlenmemiş. Siz bu bütçeye evet demeye kendinizi hazırlıyor, ben bu parlamentonun iradesini yok sayıyorum, ister yerlerim ister yolsuzluk yaparlar o anlama geliyor. Bu parlamento bir hükümetin bir devleti nasıl soyduğuna şahit olmuştur. Kara bir lekedir. Keşke hep beraber üzerine gitseydik.” açıklamasında bulundu.

17-25 ARALIK'IN ÜZERİNE PARLAMENTO YETERİNCE GİTMEMİŞTİR

17-25 Aralık olaylarının üzerine Parlamento'nun yeterince gitmediğini kaydeden CHP lideriGenel Kurul’a hitabında şunları ifade etti:

“Eğer iş bu noktaya gelmişse bunun nedeni 17-25 Aralık olayları üzerine Parlamentonun yeterince gitmemesidir. bitmemiş, fakir fukara, garip gurebanın -sizin deyiminizdir- ödediği her kuruş… Ekmek yerken vergi ödüyor bu adam, ekmek yerken, çocuğuna bir lokma yemek yedirirken vergi ödüyor, su içerken vergi ödüyor, dolmuşa binerken vergi ödüyor. Bu Parlamento ve Türkiye Cumhuriyeti, bir hükümetin bir devleti nasıl soyduğuna tanık oldu. Bir hükümetin bir devleti nasıl soyduğuna tanık oldu. Hangi vicdan kabul eder 750 milyarlık saati? Hangi vicdan kabul eder? Siz hepiniz akladınız onları. Parlamento'nun üzerine ağır bir gölge düşmüştür ve Türk siyasal tarihinde bu kara bir lekedir maalesef, bunu söylemek zorundayım. Keşke hep beraber üzerine gitseydik, onlar da aklansaydı, varsa bir şeyleri. Niye korkuyorlar? Yargıya gidersiniz; ya mahkum olursunuz ya aklanırsınız, hesabını verirsiniz. Hesap vermekten kaçan bir siyaset bu ülkeye fayda getiremez. “

DAVUTOĞLU'NDAN İKİ SORUYA CEVAP İSTEDİ

Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan iki soruya net cevap beklediğini de dile getirdi.

Davutloğlu'na iki soru soran ve bu soruların cevabını isteyen Kılıçdaroğlu, "Grup sözcüsü de dile getirdi. Bakın, ben vergi ödüyorum, siz de ödüyorsunuz, herkes vergi ödüyor, fakiri fukarası vergi ödüyor. Saray yapıyorsunuz, güzel. Ben vergisini ödeyen bir vatandaş olarak o sarayın maliyetini öğrenmek istiyorum. Buraya gelin ve o sarayın maliyetini anlatın. Kendi grubunuza saygınız varsa, tüyü bitmemiş yetime saygınız varsa, Ermenek'teki lastik ayakkabı giyen Recep amcaya saygınız varsa onun maliyetini gelin, burada bana söyleyin, Meclis de öğrensin. Ben önemli mevkilerde bulunan kişilerin, devlet adamlarının Türkiye Cumhuriyeti'nin çıkarlarını her zaman korumaları gerektiğini hep söyledim ve söylemeye de devam ediyorum ama bulundukları konumun hakkını vererek. İkinci sorum da şu; Şimdiki Sayın Cumhurbaşkanı, dönemin Başbakanı Libya'ya gitti, Kaddafi kendilerine İnsan Hakları Üstün Hizmet Ödülü'nü verdi. Hiçbir eleştiri getirmedik. Elbette, Kaddafi'nin -Allah rahmet eylesin- getirdiği ve verdiği bir ödülü vermesi, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na vermesi bizim için önemliydi. Gerçi sonra arkadan hançerledik, o ayrı bir şey. Şimdi, ayrıca 250 bin dolar para verdiler. Havuz medyası yazıyor, ben söylemiyorum. Soruyorlar: ‘250 bin doları ne yapacaksın?’ ‘Bir şehit veya gazi derneğine vereceğim’ diyor. Şimdi, dernekler masası İçişleri Bakanlığına bağlı, siz de Başbakansınız; bir telefonla bu paranın hangi derneğe, hangi vakfa bağışlandığını ben öğrenmek istiyorum. O para bir kişinin şahsına değil, onun şahsında Türkiye Cumhuriyeti'ne verilmiştir. O parayı hangi derneğe verdiyseniz ben sizden çok açık, çok net bir yanıt bekliyorum veya hiç verilmedi. “

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.