Header Ads

Orman Bakanı Veysel Eroğlu: Cerattepe’deki eylemciler ağaç kesti, belirleyip cezalandıracağız


Cerattepe’deki maden inşaatının durulması için protesto gösterisi düzenleyen eylemcilerden bazılarının yolu kapatmak için ağaç kestiğini söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, “Onları tespit edip gerekli cezayı vereceğiz” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda incelemeleri sırasında gazetecilerin Artvin Cerattepe'de çevreci eylemine ilişkin sorusunu yanıtladı.

Eroğlu, "Şu anda hiçbir ağaç kesilmedi ama maalesef o eylemcileri tespit edeceğiz cezalandıracağız. Yolu kapatmak için ağaç kesmişler. İlk defa eylem yapanlar kesti ağaçları orada ormandan. Yolu kapatmak için. Hatta yakmışlar, onları tespit edip gerekli cezayı vereceğiz" dedi.

‘MADENCİLİĞE DEĞİL, VAHŞİ MADENCİLİĞİE KARŞIYIZ’

Madenciliğe değil vahşi madenciliğe karşı olduklarını belirten Eroğlu, Cerattepe'deki açık işletmeye izin vermediklerini hatırlattı. Madenlerin çevre tahrip edilmeyecek şekilde çıkarılması işlenmesi gerektiğini, bunun Türkiye Ekonomisi açısından önemli olduğunu söyleyen Eroğlu şöyle dedi:

"Artvin'de çıkarılacak olan bakır madeni için biz bir açık işletmeye müsaade etmedik. Galeri dediğimiz ne biliyor musunuz? Bir ağızdan girecek yeraltından bunu çıkaracak işletme orada yol da açmayacak. Mevcut yolu kullanarak belki iyileştirerek, teleferikle taşıyacak. Burada bakırın işlenmesi söz konusu değil. Sadece malzemeyi yeraltından galeri değimiz tünelden alarak teleferikle başka yere taşıyacak. Biz burada çevre ve ormanı korumak için gereken her şeyi yaptık. Daha başka tedbir almak gerekirse de alırız."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.