Header Ads

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim: Suçlamaları tamamen reddediyoruz

Chase Winter/Deutsche Welle Türkçe

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim Deutsche Welle’ye verdiği demeçte Ankara’da 28 kişinin öldüğü terör saldırısının arkasında PYD’nin olduğunu reddetti.

“Bu suçlamaları tamamen reddediyoruz çünkü Türkiye'nin iç işleriyle hiçbir ilgimiz yok” diyen Salih Müslim “Bunların Türkiye tarafından uydurulduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Ankara'da 28 kişinin hayatını kaybettiği 61 kişinin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili olarak 14 kişi gözaltına alınmıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu saldırıyı Suriye'den sızan YPG mensubu Salih Neccar'ın düzenlediğini açıklamıştı. "Umarız artık müttefiklerimiz de YPG'nin bölücü örgütün uzantısı olduğunu görür" diyen Davutoğlu "YPG Suriye rejiminin bir piyonudur" demişti.

Salih Müslim Deutsche Welle'ye yaptığı açıklamada PYD'nin Salih Neccar isimli şahıs hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını ifade etti.

'Türkiye çok tehlikeli bir siyaset izliyor'

“Türkiye Kürt tarafının gelecekte Suriye'de herhangi bir demokratik hakka sahip olmasını engellemek için elinden gelen her şeyi yapıyor” diyen Müslim “Türkiye'nin izlediği siyasetin tüm bölge için, Türkiye ve Ortadoğu için çok tehlikeli olduğuna inanıyoruz” ifadelerinde bulundu.

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim Suriye Kürtlerinin sadece radikal İslamcı asilere karşı kendini savunma ve Azez'i alma hedefine bağlı olarak hareket ettiğini belirtti.

Müslim, konuşmasında Azez'in Suriye'nin bir kenti olduğunu ve bunun Türkiye'yi ilgilendirmediğini vurguladı. PYD lideri Müslim “Durumu tırmandırmaya çalışıyorlar, bir haftadır top ateşi yapılıyor, bu bir tırmandırmadır” dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.