Header Ads

Şam ve Humus'taki IŞİD saldırılarında en az 140 kişi hayatını kaybetti

sputnik/bbc türkçe

Suriye’de Humus ardından da başkent Şam da bombalı saldırılarla sarsıldı.Suriye devlet haber ajansı beşkent Şam'ın güneyindeki Seyyide Zeynep bölgesinde, en az 4 bombalı saldırıda 83'ten fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Şam'daki saldırı öncesi Humus kentinde de iki bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 57 kişi hayatını kaybetti. Yüzden fazla kişinin de yaralandığı haber veriliyor. Öte yandan saldırıları IŞİD üstlendi.

Şam’ın güneyinde Şiilerin yoğunlukta olduğu Seyyide Zeynep'te üç ayrı patlama yaşandı. Suriye devlet televizyonu SANA, bomba yüklü araç ve iki intihar saldırısının düzenlendiğini aktardı.

Reuters, Amaq haber ajansını kaynak göstererek saldırıyı IŞİD'in üstlendiğini aktardı.

RİA Novosti’ye konuşan polis kaynakları da saldırıya ilişkin olarak iki kişinin gözaltına alındığını ifade etti.

Humus 2011'de Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı ilk ayaklanmanın başlatıldığı yerlerden biriydi.
Ancak kent şimdi yeniden Suriye ordusunun denetiminde.

Saldırı, kentte ağırlıklı olarak, Esad'ın da mensubu olduğu Alevi azınlığın yaşadığı semtte düzenlendi.
Bu semtte daha önce de saldırılar düzenlenmişti. Saldırıların sorumluluğunu IŞİD üstlenmişti.

Bu sırada Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya'nın hava saldırılarıyla desteklediği rejim güçlerinin, son 24 saatte 50'den fazla IŞİD militanını öldürdüğünü duyurdu. IŞİD militanlarının Halep'in doğusunda öldürüldüğü belirtildi.

Esad: Ülkeye geri dönmekten korkmayın

IŞİD'in Pazar günkü saldırıları gerçekleşmeden kısa süre önce Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad gazetecilerle görüşmüş ve iç savaş nedeniyle ülkeyi terk eden Suriyelilerin geri dönmekten korkmaması gerektiğini söylemişti.

Esad, yaşam koşullarının zorluğu nedeniyle ülkeyi terk etmiş olan "sıradan Suriyelilerin" geri dönmesini isteyerek, hükümetin kendilerine karşı herhangi bir eylemde bulunmayacağını belirtti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.