Header Ads

Soma'da 301 madencinin hayatını kaybettiği noktanın fotoğrafları 21 ay sonra ortaya çıktı

Mustafa Kuşen/cha

Manisa’nın Soma ilçesinde facia meydana gelen, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait Eynez ocağının, bugüne kadar uzmanların girip inceleyemediği, 301 madencinin can verdiği noktanın fotoğrafları, 21 ay sonra ilk kez ortaya çıktı. Facianın izlerinin bulunduğu fotoğraflarda, demir rayların ve boruların, ince tel gibi bükülüp kullanılamaz hale geldiği görülüyor.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Aytaç Ballı'nın başkanlığındaki heyet ve bilirkişi ekibi, 5 Şubat 2016'da, bugüne kadar dört kez ocağa inen bilirkişilerin ve müfettişlerin ulaşamadığı, ölümlerin büyük bölümünün olduğu "U3" bölgesine gitti.

Heyet, ocakta yaklaşık 2,5 saat incelemelerde bulundu, facianın nasıl olduğuna yönelik araştırma yaptı.

Bugüne kadar uzmanların ulaşamadığı, ocağın 4. bant boyu, 3. bant boyu ve U3 bölgesine ait fotoğraflar, facianın nasıl bir tahribat yaptığını da ortaya koydu.

Kömür üretiminde kullanılan ray ve vagonların, havalandırma borularının eğilip büküldüğü, eriyip parçalandığı görüldü. Mahkeme ve bilirkişi heyetiyle birlikte ocağa giren mağdur ailelerin avukatlarının, bu manzara karşısında şaşkınlık, korku ve büyük üzüntü yaşadığı belirtildi.

Manisa’nın Soma ilçesinde, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen faciada 301 madenci şehit oldu. Ardından başlatılan adli soruşturmada altısı tutuklu 46 sanık olası kastla öldürme, bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına sebep olma, neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlarından, 301 kez 2 ile 25 yıl hapis cezaları talebiyle Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başladı. Yarın devam edilecek altıncı duruşmada bu kez mağdur ve sanık avukatlarının istekleri doğrultusunda, facia sırasında madenden çıkarılan ve kurtarma çalışmalarına katılan işçilerin dinleneceği belirtildi. Ayrıca talep eden madenci ailelerinin de yine duruşmada dinleneceği öğrenildi.Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.