Header Ads

WSJ: Ankara, saldırıyı YPG'nin yaptığına dair bir kanıtı diplomatlara sunmadı

sputnik/wsj

Ankara’da 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının ardından BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin büyükelçileri için yapılan bilgilendirme toplantısına katılan üst düzey bir diplomat, saldırının failiyle ilgili bilgilendirilmediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'ndaki dün gerçekleştirilen toplatıya katılan ve adı açıklamayan üst düzey yabancı bir diplomat Wall Street Journal’a konuştu.

Diplomat kendilerine, Ankara saldırısında kullanılan patlayıcı düzeneğinin Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde altı kişinin hayatını kaybettiği saldırıda kullanılan düzenekle benzerlik gösterdiğinin anlatıldığını aktardı.

‘Saldırının YPG tarafından gerçekleştirildiğini gösteren doğrudan bir kanıtın sunulmadığını’ belirten diplomat, Türk yetkililerin talep ettiği uluslararası desteğin bu şartlar altında verilmesinin kolay olmadığı imasında bulundu.

Diplomat ayrıca, “Sadece bu düzenek üzerinden teknik bir bağlantı kurdular. Ancak failin geçmişine ilişkin daha fazla bilgi verilmedi” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da 28 kişinin öldüğü saldırının ‘YPG ile irtibatının ortaya konduğunu’, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise saldırının ‘PKK ve PYD tarafından gerçekleştirildiğinin belgelerle açığa çıkarıldığını’ açıklamıştı.

PYD lideri Salih Müslim ise saldırıda YPG’nin sorumluluğunu olmadığı belirterek, “Bu suçlamanın nedeni Suriye’ye müdahale için bir hazırlık yapmak” demişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.