Header Ads

1 yıldır havalimanında yaşayan Suriyeli vicdani retçi Fadi Mansur Adana'ya gönderiliyor

dha

Atatürk Havalimanı'nda 1 yıldır "Sorunlu Yolcular Odası"nda tutulan ve gün ışığı bile görmeyen Suriyeli vicdani retçi Fadi Mansour, Adana'ya gönderilecek. Mansour'un durumununun basına yansımasının ardından Geri Gönderme Merkezi'ne yollanması kararı alındı.

Fadi Mansour, 27 yaşında, Suriye’de hukuk fakültesinde dördüncü sınıf öğrencisiydi. Askere gitmek istemedi, vicdani retçi olunca ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. 15 Mart 2015'ten beri, yani son bir yılını Atatürk Havalimanı “Sorunlu Yolcular Odası”nda geçirdi.

Bir yıldır açık havaya çıkmayan, gün ışığı görmeyen ve ışıkların sürekli açık olduğu bir odada uyumak zorunda kalan Mansour'un durumu basına yansıdıktan sonra Adana'da Geri Gönderme Merkezi'ne gönderilmesi kararı alındı.

Suriyeli Mansour'un, İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından hakkında yapılan araştırma ve değerlendirme süreci devam ediyordu.

Göç Genel Müdürlüğü'nden tahditi (yeri belirli olmak) saklı kalmak kaydı ile Türkiye'ye girmesine izin verilen 28 yaşındaki Mansour, Adana Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edilecek.

Mansour Türkiye'ye geldiğinde sahte belge kullandığı suçlamasıyla gözaltına alındı. Uluslararası koruma başvurusunda bulundu, ancak Türk makamları bu başvuruları reddetti.

Türkiye'nin geldiği Lübnan'a geri göndermek istediği Mansour'un, ret kararına karşı açtığı dava süreci ise devam ediyor. Mansour mahkeme sonuçlanana kadar Adana'daki Geri Gönderme Merkezi'nde kalacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.