Header Ads

19 ülkenin başkonsolosları İstiklal Caddesi'nde yürüdü, karanfil bırakıp kayıpları andı

Sputnik foto: Osman Örsal/Reuters

İstanbul'da 19 ülkenin başkonsoloslarıyla Beyoğlu, Fatih, Esenler belediye başkanları İstiklal Caddesi'nde yürüyerek teröre karşı tepkilerini ortaya koydu.

Konsoloslar ve belediye başkanları Galatasaray Meydanı'nda önce terör saldırısının gerçekleştiği noktaya gelerek karanfil bırakıp hayatına kaybedenleri andı.

Bugün terör saldırısıyla sarsılan Belçika'nın İstanbul Başkonsolosu Henri Marc Jose Vantieghem da terörü kınadı.

Vantieghem, "Türk insanından aldığım destek, birlik ve beraberlik mesajları için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bugün burada olmamın sebebi Beyoğlu'daki saldırıyla ilgilidir. Birçok farklı milletten vatandaş hayatını kaybetti. Böyle yerler çok kozmopolit olduğu için vuruyorlar. Bunun için birlik ve beraberlik içinde savaşmamız gerekiyor" dedi.

Bütün ülkelerin teröre karşı birlik olmaları gerektiğine dikkat çeken Başkonsolos Vantieghem, beraber mücadele etme günü olduğunu dile getirdi.

ABD İstanbul Başkonsolosu Charles Frederick Hunter ise terör saldırısı nedeniyle Türkiye'ye geçmiş olsun ve başsağlığı dileklerinde bulunarak "Bütün ülkelerin beraber hareket etmesi lazım. Hem Türkiye'nin hem de Belçika'nın başı sağolsun" dedi.

İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, İstiklal Caddesi'nde canlı bomba saldırısının olduğu noktaya çelenk bıraktı.

İstiklal Cadddesi'ndeki terör saldırısında üç vatandaşlarını kaybettiklerini hatırlatan İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Shabati Cohen de şunları kaydetti:

"Buradaki Türk makamlarına çok teşekkür ediyoruz. Hem hayatlarını kaybeden İsrail vatandaşları hem de yaralananlar için her türlü kolaylığı sağladılar. İşbirliği yapmaya devam etmeliyiz. Bu patlamanın yaşandığı ve çiçeklerimizi koyacağımız noktadaki saldırı umarım bizim ve herkes için son terör saldırısı olur."

Açıklamaların ardından ABD Başkonsolosu Hunter, İsrail Başkonsolosu Cohen, Belçika Başkonsolosu Vantieghem, Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Avusturya Başkonsolosu Christine Wendi, İtalya Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo, Fransa Başkonsolosu Muriel Myriam Domenach, Yunanistan Başkonsolosu Evangelos Sekeris, İngiltere Başkonsolosu Robert Leigh Turner, Malta Cumhuriyeti Başkonsolosu Franklin Aquılına, Kore Cumhuriyeti Yardımcı Konsolosu Hyun-Sik Cho, İsveç Yardımcı Konsolosu Renee Johansson, Kuveyt Başkonsolosu Muhammed El Muhammed, İsviçre Başkonsolosu Monika Caroline Schmutz Kirgöz ve Brezilya Yardımcı Konsolosu Jose Wilson Moreira, Arjantin Yardımcı Başkonsolosu Alicia Barone, Panama Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez Sanchez, Hırvatistan Başkonsolosu Ana Knezevic Kruc, Makedonya Başkonsolosu Zerrin Abaz, Katar Başkonsolosu Halit Hamad El-Sulaiti ile Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ile çok sayıda turizmci İstiklal Caddesi'nden Belçika Başkonsolosluğuna yürüdü.

Katılımcılar burada da teröre tepkilerini ortaya koydu. Belçika Başkonsolosu Vantieghem ile ABD Başkonsolosu Hunter, burada da kısa birer açıklama yaparak terörü kınadı.

Ardından başkonsoloslar, Belçika İstanbul Başkonsolosluğu'nu ziyaret etti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.