Header Ads

3. Ankara Katliamı: 37 kişi hayatını kaybetti

ajanslar/sputnik/hürriyet foto: reuters-afp

Ankara Kızılay'da, bomba yüklü araçla gerçekleştirildiği belirtilen saldırıda 37 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara Güvenpark'ta dün yaşanan bombalı saldırıda ölenlerin sayısının 37'ye yükseldiğini açıkladı. Saldırının faillerinden birinin ise kimliğinin kesinleştiği öne sürüldü.

Ankara Numune Hastanesi'nde yaralıları ziyaret ettikten sonra basın açıklaması yapan Müezzinoğlu, şunları söyledi:
"Dün akşam itibariyle olay yerinde 30 kaybımız var. 30 kayıptan 1'i kesin, ikinci şüphelinin terörist olması söz konusu. Hastanelerde dört vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Bu sabah itibariyle 3 vatandaşımız daha hayatını kaybetti, ölü sayısı 37'ye yükseldi. 71 yaralımız var. 15'i yoğun bakımda ve durumları ciddiyetini koruyor. Ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum."

Hürriyet gazetesinin haberinde, 'Emniyet kaynaklarına göre saldırıyı, S.Ç.D adlı kadın terörist yaptı' iddiası yer aldı. Gazete, ‘Balıkesir Üniversitesi'nde öğrenci olan S.Ç.D'nin, 2013'te terör örgütüne katıldığı iddia ediliyor' ifadelerini kullandı. Ancak gazete, 'terör örgütü' derken, bu örgütün ismine haberde yer vermedi.

Patlama, Başbakanlık'a 300 metre mesafede ve Atatürk Bulvarı üzerindeki otobüs duraklarında gerçekleşti. Patlamanın duyulmasıyla birlikte bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye aracı sevk edildi.

Patlama sonrası bölgede, çok yoğun güvenlik önlemleri alındı. Güvenlik çemberine alınan patlama bölgesine kimse yaklaştırılmıyor. Gama İş Merkezi'nin karşısındaki otobüs duraklarının yanında meydana gelen patlamadan iki yolcu otobüsünün de etkilendiği ifade ediliyor. Bazı araçlar ise alev aldı. Patlamanın etkisiyle çevredeki binalarda maddi hasar oldu. Patlamaya hareket halindeki bir aracın sebep olduğu ileri sürülüyor.

RTÜK'TEN YAYIN YASAĞI

Öte yandan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) patlamaya ilişkin yayın yasağı getirdi. Geçici yayın yasağının, olay yerini görecek şekilde canlı yayın yapılmasını, olayın oluş anı ve hemen sonrasına ilişkin görüntüler ve cenaze görüntülerinin verilmesini kapsıyor.Ankara’daki bombalı saldırı sonrasında Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki güvenlik toplantısı, Başbakanlık Resmi Konutu'nda yapıldı. Toplantı sonrasında İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Adalet bakanı Bekir Bozdağ açıklamalarda bulundu. Müezzinoğlu patlama sonrasında hayatını kaybedenlerin sayısını 34 olarak açıkladı.

Başbakanlık Resmi Konutu'ndan çıkışta gazetecilere açıklama yapan İçişleri Bakanı Efkan Ala ise, "Ankara'da, Kızılay'da otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlarımıza, seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlenmiştir. Bu terörist saldırıyı milletçe lanetliyoruz ve bunu yapanların hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacağını teyiden tekrar söylüyoruz, bu millet çok problemlerin üstesinden gelmiştir. Bu tür saldırılar milletin azim ve kararlılığını hiçbir zaman ortadan kaldıramayacaktır. Bu saldırı sonucu yapılan şu ana kadar ki tahkikatlarda ciddi emarelere ulaşılmıştır, ciddi bulgular elde edilmiştir ama kesin olarak yapan örgüt, sonuçlar tamamen elde edilip araştırma ve soruşturma tamamlanınca açıklanacaktır. Sanıyorum yarın bu araştırmalar neticelenir ve kesin kanaate varıldıktan sonra bulgular tamamlandıktan sonra açıklanır" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'da gerçekleşen bombalı saldırı ile ilgili mesajı şöyle:
"Türkiye'nin başkentinde, yurttaşlarımıza yönelik düzenlenen bombalı saldırı, "ama" ve "fakat" demeden lanetlenmesi gereken bir terör eylemidir. Bu menfur terör eylemini gerçekleştirenler ile saldırının arkasındaki güçler, toplumsal barış ve huzurumuzu bir kez daha hedef almıştır. Ancak köklü dayanışma, birlik ve beraberlik duygularına sahip milletimizin, ulaşılmak istenen hedefin önünde kararlılıkla duracağına inancım tamdır. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı sıfatıyla, terörle mücadele konusunda her türlü siyasi sorumluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzu kamuoyu huzurunda bir kez daha teyit ediyor, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Terör şehitlerimizin ailelerine, sevenlerine ve tüm milletimize başsağlığı dileklerimi iletiyorum."

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ankara Kızılay'da 27 vatandaşın hayatını kaybettiği ve 75 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıyı kınadı.

Partiden yapılan yazılı açıklamada, "Ankara'da bu akşam meydana gelen bombalı saldırıyı lanetliyoruz. Sivil yurttaşlarımızın bulunduğu bir yerde yapılan bu vahşi saldırının sonucunda maalesef çok sayıda hayatını kaybeden ve yaralanan olmuştur. Bütün halkımızla bu büyük acıyı paylaşıyoruz. Yaşamını yitiren insanlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Halkımıza yaşatılan bütün bu acıların bizleri kardeşlik duygularından uzaklaştıramayacağını ifade ediyor, saldırıyı bir kez daha en sert şekilde kınıyoruz." denildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.