Header Ads

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan: Kararlar herkesi ve her kurumu bağlamaktadır

sputnik/ajanslar

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliye kararının ardından sarf ettiği "Karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum" sözlerine yönelik "AYM’nin verdiği kararlar herkesi ve her kurumu bağlamaktadır" ifadelerini kullandı.

'AYM'ye Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Konferansı'nda konuşan Zühtü Arslan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül için tahliye kararının ardından Anayasa Mahkemesi'ne ağır eleştirilerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine yanıt verdi.

"Demokratik hukuk devleti, hukuk kurallarının, yönetilenler kadar yönetenleri de bağladığı devlet olarak adlandırılır" diyen Arslan, "Biz, başvurucunun suçu işleyip işlemediğine karar vermiyoruz. Mahkeme hak ihlali olup olmadığına karar veriyor. Kararlar herkesi ve her kurumu bağlamaktadır" şeklinde konuştu.

'56 BİN 194 BAŞVURU YAPILDI'

Arslan'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Bireysel başvurunun getirilmesi çok önemli bir adımdır. Bireysel başvurunun başladığı 2012'den bu yana mahkememize toplam 56 bin 194 başvuru yapılmıştır. Bu başvurulardan 33 bin 521'i sonuçlandırılmış, 22 bin 673'ü de derdest durumdadır."

'1042 HAK İHLALİ KARARI VERİLDİ'

"Mahkememizin 2015'te sonuçlandırdığı başvuruların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 50 artış göstermiştir. 2015 yılında sonuçlandırılan dosya sayısı dikkate alındığında gelen başvuruları karşılama oranı yüzde 70 olmuştur. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda bunu yüzde 100'e çıkarmaktır. Bugün itibariyle 1042 hak ihlali kararı verilmiştir. Sonuçlandırılan başvuru sayısındaki artışa bağlı olarak ihlal kararı sayısında da ciddi bir artış olmuştur Bireysel başvurunun yürürlüğe girmesinden sonra AİHM'e yapılan başvurular düşüşe geçmiştir. Bu bireysel başvurunun amacına ulaştığını ifade etmektedir."

'TALİMATLA KARAR VERİLİYOR YORUMLARINI KINIYORUM'

"Mahkeme kararları eleştirilebilir ve eleştirilmelidir de. Kararlarımıza yönelik eleştirilere saygı duyuyoruz. Tartışılan her siyasi mesele yargısal meseleye dönüşüyor. Eleştirinin ötesinde hayali diyaloglar üretiliyor. Yalan ve iftira niteliğindeki haber ve yorumları reddediyorum. Talimatla karar veriliyor yorumlarını kınıyorum. Karalama faaliyetleri kararlılığımızı etkilemeyecek. Bireysel başvuruda kimlikleri dikkate almıyoruz."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.