Header Ads

Ankara'da hayatını kaybeden 8 kişi Ankara'da son yolculuklarına uğurlandı

iha/dha

Ankara’nın Kızılay semtindeki terör saldırısında hayatını kaybeden 37 kişiden 8 kişi daha son yolculuklarına uğurlandı.

Zeynep Başak Gülsoy (20), Destina Peri Parlak (16), Elvin Buğra Aslan (21), Dorukan Yusuf Özdemir, Fehmi Çetinkaya (75), Atakan Eray Özyol’un (15) cenaze namazları Karşıyaka Mezarlığı Camii’nde kılınırken, Nusrettin Can Çalkınsın (20) ve Cemal Özdiker’in (59) cenaze namazları ise Hacı Bayram Veli Camii’nde kılındı.

Ayakta durmakta zorluk çeken hayatını kaybedenlerin yakınları, cenaze namazı sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.  Karşıyaka Mezarlığı'ndaki cenaze törenine, hayatını kaybedenlerin yakınları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Levent Gök ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Terör saldırısında hayatını kaybeden Fehmi Çetinkaya’nın evli ve 5 çocuk babası bir iş adamı olduğu öğrenildi.

18 yaşındaki Dorukan Yusuf Özdemir’in ise Altınel spor Kulübü genç takımında başarılı bir basketbolcu olduğu belirtildi.

Patlama esnasında otobüs bekleyen Zeynep Başak Gülsoy ve Nusrettin Can Çalkınsın’ın hukuk fakültesinde okuyan iki sevgili olduğu kaydedildi.Cenaze namazı sırasında Zeynep Başak Gülsoy ve Destina Peri Parlak’ın tabutlarına duvak örtülürken, Destina’nın tabutuna Beşiktaş atkısı koyuldu. Anne Hacer Parlak, “Bu dünya çok güvensiz, ben seni daha güvenlik bir yere gönderiyorum yavrum. Seni babana gönderiyorum, baban bakacak sana bundan sonra. Ben sensiz ne yaparım, kime sarılacağım yavrum. Biri bana bunun bir şaka olduğunu söylesin” diye ağıtlar yakarak gözyaşı döktü.


Zeynep Başak Gülsoy’un annesi Asiye Gülsoy, kızının başucunda ayakta duracak dermanı olmadığı için bir tabureye oturtulurken, tören boyunca gözyaşı dökerek, “Kim verecek çocuğumun hesabını. Benim altın saçlı yavrumu nasıl toprağa verecem, nasıl" diye ağıtlar yaktı.

Arkadaşlarının, gelinlik duvağı ve Türk bayrağı örtülü tabutunun başından biran olsun ayrılmadığı törende gözyaşları hiç dinmedi.Elvin Buğra Aslan’ın tabutuna ise Gençlerbirliği atkısı konuldu. Aslan'ın acılı annesi, "Benim oğlumun katili bir tane vampir. Bakın oğlumun gözündeki ışığa bakın. Oğlumun gözümdeki ışığı söndürdünüz. Karanlıklarda kalacaklar. Bu kıvılcımı ben yakacağım. Bu ismi unutmayın" diyerek feryat etti.

Hükümete tepki gösteren aile, Başbakanlığın gönderdiği çelengin kaldırılmasını istedi. Babası Yusuf Arslan "Ne çelenk gönderin, ne böyle evlatları. Böyle evlatlarımızı göndermeyin ellerinden öpeyim" dedi. Tepkiler üstüne çelenk ters çevrildi.


Arslan'ın dayısı Faruk Dinç, "Çirkin politikaların kurbanı oldu bu çocuk. Bunu bilin. Bunu herkes biliyor ama kimse söylemiyor. Bu çocuk, buradaki diğer çocuklar, diğer patlamalarda ölen insanlar bu çirkin politikanın kurbanı oldu. Kurbanı oldu hepiniz biliyorsunuz. Bu ismi unutmayın. Unutturmayacağız" dedi.

Nusrettin Can Çalkınsın ve Cemal Özdiker için Hacı Bayram Veli Camii’nde kılınan cenaze namazı öncesinde cenazeye katılanlara Türk Kızılayı tarafından lokum dağıtıldı. Cenaze namazına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da katıldı. Çalkınsın’ın tabutunun üzerine Türk bayrağı ve Trabzon forması konulurken, Özdiker’in tabutunun üzerine de Türk bayrağı konuldu.

Hayatını kaybeden 8 kişi, öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Karşıya Mezarlığı’na defnedildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.