Header Ads

Aylin Nazlıaka CHP'den ihraç edildi

cha/aa 

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK), "bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resmini indirdiği" iddiasıyla ilgili "tedbirli" olarak kesin ihracı istenen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın durumunu görüştü. Aylin Nazlıaka partiden ihraç edildi. Karar oy çokluğuyla alındı.

CHP Yüksek Disiplin Kurulu'ndan yapılan açıklamada, Nazlıaka'nın 'bir milletvekilinin odasında bulunan Atatürk resmini indirdiği' iddiasının gerçek olmadığı ve iddianın iftira kapsamında bulunduğu oy birliğiyle tespit edildiği, ihraç kararının olayla ilgili tanıkların dinlenmesinin ardından verildiği belirtildi.

Açıklamada, “Uygulanması gereken ceza yönünden kurul üyeleri Uğur Bayraktutan, Sezgin Kaya, Ali Hikmet Akıllı, Celal Çelik, Turan Aydoğan, Selahattin Emre, Ahmet Zeytunlu'nun Tüzüğün 70/C-c maddesi gereğince kınama cezası verilmesi gerektiği karşı oyuna karşılık; üyeler Saniye Barut, Şehrazat Mercan, Mustafa Serdar Soydan, Gülsüm Filorinalı, Ahmet Ersen Özsoy, Mahir Polat, Hüseyin Aydoğdu ve Süleyman Bülbül'ün çoğunluk oyuyla, Tüzüğün 70/A-b maddesi gereğince disipline sevk edilen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın Cumhuriyet Halk Partisi'nden kesin olarak ihracına oy çokluğu ile karar verilmiştir." denildi.

CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) kararı ile partiden ihraç edilen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Bugün partisinin 7’ye karşılık 8 oyla oy çokluğuyla verdiği yuvasından, partisinden ihraç edilmesine yönelik kararla ilgili bazı şeyleri açıklama gereği duyduğunu belirten Nazlıaka, “Bu gerçekten çok tartışmalı bir karardır. CHP’de bir milletvekilinin ihracı bir oy farkla belirlenmiştir. Ancak bu süreç içerisinde bazı Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin son derece yanlı, önyargılı olarak süreci yönettiklerini üzülerek şahitlik ettim.” diye konuştu.

Kendisi ve avukatı Gökhan Candoğan’ın bu süreç içerisinde gerekli savunmaları yaptığını kaydeden Nazlıaka, “Bilgileri yaptık. İlk gün söylediğim sözlerin arkasındayız. Bu olay ismimin Aylin Nazlıaka olması kadar gerçektir demiştim. Hala aynı şeyi savunuyorum. Ön yargılı olan üyeler nedeniyle karar bu şekilde çıktı.” dedi.

Verilen kararın siyasi olduğunu ifade eden Nazlıaka, “Bu karar beni ön seçimle milletvekili yapan delegelerimizi yok saymaktır. Bu karar 81 ilde bana oy veren ve beni parti meclisine listeyi delerek girmemi sağlayan kurultay delegelerini yok saymaktır. Bu süreç içerisinde bana destek olan genel merkeze telefon ederek, faks çekerek, bizzat giderek Aylin Nazlıaka’nın yanındayız açıklamaları yapan tüm yol arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Kararın hukuksuz olduğunu ifade eden Nazlıaka, “Hukukun üstünlüğünü savunan bir partide böylesine hukuksuz bir karar verilmiş olması, parti tüzüğü ile bile illiyet bağı kurulmakta zorluk çekilerek, zorlanarak da olsa o bağ kurularak böyle bir kararın verilmiş olması elbette esef vericidir. Ben bunu yargıya taşıyarak tekrar partime dönmeye çalışacağım. Yanlış hesap Bağdat’tan döner. Bundan sonraki süreç bir hukuk mücadelesine dönüşecek.” ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.