Header Ads

Berkin Elvan hayata veda edişinin 2. yılında mezarı başında anıldı

dha/evrensel/başka haber foto: onursaladiguzel-twitter-dha

Gezi Parkı eylemleri sırasında 16 Haziran 2013'te Okmeydanı'da polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesiyle komaya giren, 11 Mart 2014'te ise yaşamını yitiren Berkin Elvan, aramızdan ayrılışının 2. yılında mezarı başında anıldı. Gezi Aileleri'nin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP milletvekilleri Mehmet Tüm, Onursal Adıgüzel ve Selina Doğan'la birlikte çok sayıda vatandaş da Elvan'ın mezarını ziyaret etti, çiçek bıraktı.

Anmaya ilk gelen Dayı Kenan Düzgün Elvan’ın mezarı başında fenalaştı. Düzgün’e ilk müdahaleyi olay yerine gelen sağlık ekipleri yaptı.

Daha sonra baba Sami Elvan, anne Gülsüm Elvan’ın da aralarında olduğu Taksim Dayanışması üyeleri mezarlığa geldi. Anne Gülsüm Elvan, oğlunun mezarına uzanarak "Yavrum ben geldim. Yaralarımı sar" diyerek uzun süre gözyaşı döktü. Sinir krizi geçiren anne olay yerindeki ambulansla hastaneye kaldırıldı.Elvan Ailesi ve Taksim Dayanışması adına Mücella Yapıcı tarafından yapılan açıklamada, "Umudun çocuğunu hatırladığımız her an Berkin bize direnmeyi öğretiyor. Bugün bile burada bizi birleştirdi, iki sene önce milyonları birleştirdiği gibi. Hepinizin huzurunda, devletten ve katillerinden hesap soracağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz" denildi.Baba Sami Elvan ise yaptığı konuşmada, 2 yıldır adalet arayışlarının sürdüğünü belirterek "Son aldığım bilgiler ismi açıklanan kişinin ifadesinin alındığıdır. Şunu biliyoruz ki bu kişileri hala sakladıklarını, davayı hala düşürmeye çalıştıklarını çok net biliyoruz. Ayrıca bu davadan da hiçbir şey beklediğim yok, hepinize duyurulur. Berkin’in emrini veren kişiler yargılanmadığı sürece o polisin yargılanmasının da anlamı yok" dedi.

Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz ise yaptığı konuşmada, "Yanımızda olduğunuz için hepinize teşekkür ediyorum. 3 yıldır canımız yanıyor, yüreğimiz yanıyor. Umudun çocuğuydu Berkin. O bir umuttu bizim için. Ama maalesef onu da yitirdik. Canımız yanıyor" şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.