Header Ads

Brüksel'de bombalı saldırılar: Havalimanında 14, metroda 20 kişi öldü

dw türkçe/sputnik/afp foto:Jamal Ikazban

Belçika İtfaiyesi'nin verdiği bilgilere göre, Brüksel'de bu sabah havalimanı ve metroda meydana gelen patlamalarda can kaybının 34'e yükseldiği bildirildi. Yetkililer, havalimanındaki saldırıda 14, AB kurumları yakınındaki metro istasyonundaki patlamada ise 20 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Belçika'nın başkenti Brüksel’in Zaventem Havalimanı'nda meydana gelen patlamada en az 35 kişi de yaralandı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda 2 patlama oldu. American Airlines kontuarı yakınında meydana geldiği söylenen patlamanın sebebi bilinmese de terör saldırı ihtimali üzerinde duruluyor. Paris zanlısı Abdeslam'ın yakalandığı Molenbeek'te ise AB kurumlarına yakın 3 metro istasyonu hedefteydi.

Belçika başkenti Brüksel’in Zaventem Havalimanı'nda meydana gelen peş peşe iki patlamada ölenlerin sayısının 14'e yükseldiği haber verildi. Patlamalarda en az 35 kişi de yaralandı. Havalimanındaki bombalı saldırının intihar saldırısı olduğuna dair haberler geliyor. En az bir canlı bombanın havalimanındaki patlamalardan sorumlu olduğuna dair bilgiler emniyet çevrelerince henüz doğrulanmadı.

Patlamaların şiddetinden yolcu terminalinin camları kırıldı ve terminalden kara dumanlar yükseldi. Tahliye edilen havalimanı bütün giriş çıkışlara kapandı ve Brüksel istikametindeki seferler başka havalimanlarına yönlendirildi.

Patlamalardan birinin American Airlines şirketinin kontuarı yakınlarında meydanda geldiği öğrenildi. Patlamaların ardından Zaventem yönündeki tren seferleri de durduruldu.

Brüksel'in merkezindeki Maelbeek metro istasyonunda da patlama oldu. Belçika haber ajansı Belga istasyonda silah sesleri duyulduğunu ve Arapça konuşulduğunu bildirdi. Metro istasyonları saldırısında 20 kişi hayatını kaybetti. Brüksel'deki bütün metro istasyonları ulaşıma kapatıldı.

Belçika genelinde en yüksek düzeyde terör alarmı verildi.

Brüksel'deki patlamalar nedeniyle Alman havalimanlarındaki güvenlik önlemleri de arttırıldı. Frankfurt hava limanında Belçika'dan yönlendirilen yolcu uçaklarının inişi için hazırlık yapılıyor. Hollanda'nın üç büyük hava limanında da olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Avrupa Parlamentosu'nun Brüksel'deki oturumuna ara verildi. Avrupa Birliği Komisyonu görevlilerine binadan ayrılmamaları ya da evlerinden çıkmamaları tebliğ edildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.